Redakcja Polska

Polonia irlandzka przysyła pomoc dla ukraińskich uchodźców w Polsce

22.03.2022 21:03
Z Irlandii do Polski wyruszył transport z darami dla osób, które znalazły schronienie przed trwającą w Ukrainie wojną.
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Źródło: Straż Graniczna/ Twitter @Straz_Graniczna

Jeden z kilku tirów, przygotowany został wspólnie przez firmy transportowe oraz irlandzką Polonię.

Wszystkie ciężarówki wyjechały z Tullamore w poniedziałek 21 marca. Organizatorzy dziękują zwłaszcza inicjatorowi akcji dla Ukrainy - Johnowi Condronowi wraz z jego firmą Condron Concenrete ITD. W pomoc zaangażowało się kilkanaście firm i osób prywatnych.

Już 20 tysięcy irlandzkich rodzin zgłosiło chęć przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Kontaktują się z nimi przedstawiciele Czerwonego Krzyża oferując pakiet informacyjny

Ponadto w największych miastach zostały otwarte ośrodki pomocy dla osób poszkodowanych rosyjską inwazją. Ośrodki w Dublinie, Cork i Limerick pomagają uchodźcom uzyskać numery PPS oraz pełny dostęp do pomocy społecznej udostępnianej przez państwo.


Źródło: kierunekirlandia.eu/ho

Autobusem przewozi pomoc humanitarną z Polski do Ukrainy. "Jesteśmy tu dla mieszkańców Ukrainy"

21.03.2022 13:14
Dwa razy w tygodniu z Polski do Lwowa przyjeżdżają autobusy, które przywożą personel do szpitala polowego. Robiąc taki kurs, wykorzystujemy całe wolne miejsce w autokarze i przewozimy pomoc humanitarną tutaj do Ukrainy - powiedział Przemysław Mróz, pracownik biura usług turystycznych z Nowego Sącza.

Polscy hakerzy walczą z propagandą Kremla. Pomagają wysyłać wiadomości do Rosjan

22.03.2022 11:46
Squad303 - grupa hakerów z Polski powiązana z kolektywem Anonymous, stworzyła witrynę, za pośrednictwem której każda osoba na świecie może wysłać SMS-a do dowolnego użytkownika telefonu komórkowego w Rosji. Dzięki temu można wziąć czynny udział w walce z propagandą Kremla i szerzyć informację o zbrodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Jak twierdzą hakerzy, ułatwili wysłanie już ponad 20 milionów wiadomości SMS i WhatsApp.

"Przywódcy Rosji zachowują się na Ukrainie, jak Hitler w Polsce". Mocne przesłanie Andrzeja Dudy

22.03.2022 14:39
Armia rosyjska i rosyjscy przywódcy zachowują się jak Hitler i niemieckie SS, i muszą ponieść za to odpowiedzialność przed międzynarodowymi trybunałami - powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek składa wizytę w Bułgarii. Bułgarski prezydent Rumen Radew zapewnił o gotowości do pomagania uchodźcom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Mieszkanka Odessy: w piwnicy mamy jedzenie, ale też młot pneumatyczny, aby wydostać się spod gruzów

22.03.2022 16:47
Po rozpoczęciu ostrzału zbiegliśmy do piwnicy, naszego schronu. Na wypadek zniszczenia domu i konieczności wydostania się spod gruzów trzymamy tam młot pneumatyczny - mówi PAP 18-letnia Tanja, mieszkanka Odessy. W poniedziałek w godzinach porannych rosyjska marynarka wojenna ostrzelała osiedla mieszkaniowe położonego nad Morzem Czarnym miasta.