Redakcja Polska

Zgoda na 18. pakiet sankcji wobec Rosji, spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego oraz ultimatum Trumpa

18.07.2025 17:30
W tym wydaniu: jest porozumienie w sprawie kolejnych restrykcji wobec Rosji, szefowie MSZ Polski i Litwy zapewniają o dalszym wsparciu Ukrainy, a także ewentualne skutki ultimatum Donalda Trumpa w sprawie rosyjskiej agresji
Audio
Porozumienie w sprawie osiemnastego pakietu unijnych sankcji na Rosję
Porozumienie w sprawie osiemnastego pakietu unijnych sankcji na Rosję AA/ABACA/Abaca/East News

Jest zgoda w Unii Europejskiej na osiemnasty pakiet sankcji na Rosję

Obejmują one między innymi obniżenie limitu cenowego na rosyjską ropę. Ambasadorowie unijnych krajów dali zielone światło dla zatwierdzenia restrykcji. Teraz muszą być sfinalizowane wszystkie procedury.
Profesor Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego ocenia, że kolejny pakiet sankcji, nałożonych na Rosję niewiele zmieni. „Te sankcje znowu są ograniczone i stanowią wynik kompromisu z państwami, które sprzeciwiały się wprowadzeniu tych sankcji” - mówił ekspert.

W osiemnastym pakiecie obniżony został limit cenowy na rosyjską ropę. Wprawdzie Malta miała zastrzeżenia, ale kiedy Słowacja zrezygnowała z weta, sama nie zdecydowała się na blokadę. Zamiast sztywnego pułapu 65-ciu dolarów za baryłkę, ma być on płynny - obniżony o 15 procent w stosunku do ceny rynkowej. Na wstępie będzie to około 50 dolarów. 

Unia Europejska uderzy też w kolejne statki z floty cieni, które przewożą rosyjską ropę łamiąc międzynarodowe sankcje. Restrykcjami objęte zostaną także gazociągi Nord Stream. Wprawdzie trzy nitki zostały zniszczone, a jedna z nich i tak jest nieczynna, bo nie wydana została autoryzacja, ale Komisja Europejska dmucha na zimne. Unia zaostrzy również sankcje nałożone na sektor bankowy Rosji, odcinając kolejne banki od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Zaostrzone zostaną też sankcje na sektor wojskowy. 

W tym tygodniu przyjęto także nowy unijny budżet. Polska będzie pilnować w negocjacjach przyznanej puli pieniędzy. Zapowiedział to w Brukseli rzecznik rządu Adam Szłapka.

Komisja Europejska w projekcie budżetu przewidziała dla Polski rekordową pulę - ponad 123 miliardy euro, z czego na politykę spójności i rolnictwo ponad 110 miliardów euro. Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że nie było to takie oczywiste, bo Polska rozwinęła się w ostatnim czasie, a pieniądze przyznawane są najbiedniejszym regionom w Unii.

Z danych opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że Polska jest jedynym krajem, który otrzyma ponad sto miliardów euro. Druga Francja może liczyć w nowym budżecie na lata 2027-2034 na nieco ponad 90 miliardów euro.

O ostatecznym kształcie budżetu zdecydują unijne kraje w negocjacjach. Mogą one potrwać nawet dwa lata.

Polska będzie gospodarzem kolejnej konferencji na rzecz odbudowy Ukrainy

Zapowiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania Trójkąta Lubelskiego w Lublinie. Szefowie dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy omówili kwestie współpracy na rzecz bezpieczeństwa regionu, wsparcia Ukrainy i przeciwdziałania rosyjskiej agresji Minister Sikorski potwierdził też dalsze wspólne działania na rzecz przyspieszenia procesu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO..

Minister Sikorski przypomniał, że Polska przekazała Ukrainie już 45 pakietów pomocy wojskowej o wartości ponad czterech miliardów euro i zapowiedział kolejne dostawy. Szefowie MSZ zgodnie zadeklarowali intensyfikację działań przeciwko zagrożeniom hybrydowym, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego, w tym przeciwdziałanie wykorzystywaniu przez Rosję tak zwanej „floty cieni”. Potępiono również systemowe zbrodnie wojenne Rosji, nielegalne deportacje ludności ukraińskiej, w tym dzieci, oraz wezwano do uwolnienia wszystkich przetrzymywanych obywateli Ukrainy.

Minsiters Sikorski odniósł się w Lublinie także do ataku rosyjskich dronów na fabrykę Grupy Barlinek w Winnicy na Ukrainie. "Zbrodnicza wojna Putina przybliża się do naszych granic" - mówił szef MSZ

Rzecznik ministerstwa dyplomacji Paweł Wroński przekazał, że Polska zakomunikowała Rosji, iż jest to złamaniem prawa międzynarodowego. 

Ranni w wyniku rosyjskiego ataku to obywatele Ukrainy pracujący w polskiej firmie. Ogółem obrażenia odniosło kilka osób. Stan dwóch poparzonych jest poważny, ale stabilny.

Aby zakończyć wojnę na Ukrainie, trzeba wywrzeć zdecydowanie większą presję militarną na Rosję

- tak uważa profesor Artur Roland Kozłowski z WSB Merito. Donald Trump postawił Rosji ultimatum. Prezydent USA ogłosił, że jeśli w ciągu 50 dni nie zostanie zawarte porozumienie w sprawie zakończenia wojny, Stany Zjednoczone nałożą surowe cła na Moskwę i jej partnerów handlowych. Amerykański przywódca zapowiedział, że taryfy mogą sięgnąć nawet 100 procent.

Artur Roland Kozłowski ocenił, że takie działanie nie doprowadzi do końca wojny na Ukrainie.

Również amerykanista, profesor Zbigniew Lewicki jest zdania, że nie da się przewidzieć, czy ultimatum prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa względem Rosji, przyniesie jakiekolwiek skutki.
"Trump zobowiązał się do rozwiązania dwóch największych kryzysów globalnych: na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie. I chce dotrzymać tych zapowiedzi" - ocenia profesor Zbigniew Lewicki. 

W ostatnich dniach Donald Trump powiedział, że jest "rozczarowany zachowaniem Putina”.
Rzecznik Kremla ogłosił, że aktualnie nie ma zaplanowanej kolejnej rozmowy z prezydentem USA, ale w razie potrzeby, może ona zostać szybko umówiona.

Stany Zjednoczone zdecydowały się także sprzedać krajom NATO nowoczesne uzbrojenie, które ma być przekazane Ukrainie. Ekspert do spraw międzynarodowych Andrzej Talaga zwraca uwagę, że zmienia się charakter wsparcia dla Kijowa.

Jednocześnie Stany Zjednoczone zgodziły się, aby kraje europejskie mogły przekazać Ukrainie amerykańskie uzbrojenie, które już mają na swoim wyposażeniu. Chodzi między innymi o wyrzutnie rakiet Patriot.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan. 

Bilans polskiej prezydencji w UE, Sąd Najwyższy uznał ważność wyborów prezydenckich, amerykańskie „nie” dla dostaw pocisków dla Ukrainy

04.07.2025 21:01
W tym wydaniu: podsumowanie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, wybory nowego prezydenta zatwierdzone przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy tysięcy pocisków i rakiet dla Ukrainy.  

Wizyta prezydent Mołdawii w Polsce, konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy oraz amerykańskie rozczarowanie Putinem

11.07.2025 17:30
W tym wydaniu: rozmowy Mai Sandu w polskimi władzami w Warszawie, udział Polski w przyszłej, powojennej odbudowie Ukrainy oraz wznowienie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa.