Redakcja Polska

Polacy z zachodniej Ukrainy przyjmują uchodźców ze Wschodu

11.07.2022 12:44
Olga Pawłowska, szefowa Fundacji św. Antoniego z Drohobycza działającej na rzecz chorych i ubogich, od samego początku wojny brała czynny udział w pomocy uciekinierom ze wschodniej Ukrainy.
Audio
  • Z Olgą Pawłowską, szefową Fundacji św. Antoniego z Drohobycza, rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Uchodźcy z Ukrainy uciekają do krajów UE. Jak zmienia się ich liczba?
Uchodźcy z Ukrainy uciekają do krajów UE. Jak zmienia się ich liczba?PAP/Leszek Szymański

Gdy tylko wybuchła wojna, Olga Pawłowska – która akurat 24 lutego była w Polsce – natychmiast wsiadła w samochód i pojechała na polsko-ukraińską granicę, by odbierać stamtąd uciekające kobiety i ich dzieci. Zawoziła je w głąb Polski i organizowała pierwsze dni pobytu w naszym kraju. Jednocześnie dzięki pomocy znajomych i przyjaciół z Polski rozpoczęła zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które trafiły do Drohobycza.

Fundacja św. Antoniego powstała, aby pomagać starszym, samotnym Polakom. Teraz – w czasie wojny – fundacja funkcjonuje w zupełnie inny sposób. – Wciąż zmieniają się potrzeby – mówi Olga Pawłowska. – Organizujemy i rozdajemy paczki na wchód, w tym momencie zajmujemy się też m.in. rannym żołnierzem, który trafił do nas ze szpitala polowego i potrzebuje specjalistycznej pomocy medycznej – szukamy dla niego szpitala w Polsce – dodaje szefowa Fundacji św. Antoniego.

Olga Pawłowska apeluje też do lekarzy. – Szukamy wolontariuszy, którzy mogą pomóc w leczeniu żołnierzy wracających z frontu, czy chociażby wiadomości, gdzie w Polsce można taką pomoc znaleźć – mówi.

Z Olgą Pawłowską, szefową Fundacji św. Antoniego z Drohobycza, rozmawia Ewa Plisiecka.

Stany Zjednoczone przekażą dodatkowe wsparcie humanitarne dla Ukrainy

09.07.2022 15:30
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken zapowiedział przekazanie blisko 368 milionów dolarów na dodatkowe wsparcie humanitarne dla Ukrainy.

Dodatkowe 13 mln z funduszy unijnych na pomoc uchodźcom Ukrainy w nauce polskiego i na podnoszenie umiejętności

10.07.2022 11:30
W ramach projektu "Szansa – nowe możliwości dla dorosłych", finansowanego z programu unijnego Wiedza Edukacja Rozwój, uruchomionych zostanie dodatkowo 13 mln zł na wsparcie uchodźców z Ukrainy w nauce polskiego, podnoszenie umiejętności podstawowych, a także na pomoc prawną i psychologiczną.

"Każda rakieta Putina to kolejni uchodźcy". Wolontariusz apeluje o dalszą pomoc Ukrainie

11.07.2022 09:18
Kevin Roddam, wolontariusz z Wielkiej Brytanii apeluje do mediów, aby wciąż informować o wojnie i nie przestawać relacjonować tego, co dzieje się na Ukrainie. - Bo magazyny z darami pustoszeją, a każda rakieta Putina oznacza kolejnych uchodźców, którzy tracą dach nad głową - powiedział.