Redakcja Polska

Senackie komisje za tym, aby uchodźcy dopłacali do pomocy od kwietnia, nie marca

12.01.2023 17:51
Senackie komisje są za przesunięciem z marca na kwiecień terminu, od którego uchodźcy z Ukrainy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Senatorowie zgłosili taką poprawkę do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Polskie społeczeństwo silnie zaangażowało się w pomoc ukraińskim uchodźcom.
Polskie społeczeństwo silnie zaangażowało się w pomoc ukraińskim uchodźcom.Shutterstock/Olha Solodenko

Nowelizację tzw. specustawy pomocowej Sejm uchwalił 14 grudnia. We wtorek nowelę wraz z poprawkami o charakterze legislacyjnym lub redakcyjnym poparły senackie komisje: Nauki, Edukacji i Sportu, Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

W czwartek komisje zaakceptowały kolejne poprawki, które senatorowie zgłosili na posiedzeniu plenarnym. Jedna ze zmian, zaproponowana przez wicemarszałków izby Bogdana Borusewicza (KO), Gabrielę Morawską-Stanecką (PPS) i Michała Kamińskiego (KP), przesunęłaby o miesiąc termin, od którego uchodźcy zaczną dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Według nowelizacji w kształcie uchwalonym przez Sejm od 1 marca uchodźcy będą pokrywać 50 procent kosztów utrzymania, jeśli ich pobyt w Polsce przekroczy 120 dni, a od 1 maja - 75 procent, jeśli ich pobyt przekroczy 180 dni. Senatorowie chcą, aby nowe zasady obowiązywały odpowiednio od 1 kwietnia i 1 czerwca.

Wicemarszałek Borusewicz podkreślał w Senacie, że celem jest to, aby ta zmiana nastąpiła w okresie wiosennym, a nie zimowym. "Jeżeli się znajdą ludzie, którzy będą musieli opuścić miejsce zamieszkania i nie będą mieli innego wyjścia jak powrót na Ukrainę, bo nie będą "współpłacić", z różnych względów - nie tylko ze względów wymienionych w ustawie - ci ludzie będą musieli powrócić na Ukrainę, w sytuacji mrozu, braku ogrzewania, braku światła. To nie jest odpowiedni czas na taką ustawę" - ocenił senator KO.

Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker odpowiadał, że filozofia ustawy i działalności rządu "jest oparta na tym, aby żadna osoba nie pozostała bez dachu nad głową". "Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że filozofia poprawki składanej przez pana marszałka zakłada, iż skoro jakaś grupa ludzi ma pozostać bez dachu nad głową, to lepiej byłoby, gdyby pozostali bez dachu nad głową na wiosnę, a nie na zimę" - powiedział.

Paweł Szefernaker zapewniał, że pomoc uchodźcom będzie zapewniana bez względu na porę roku. Zwracał uwagę, że zgodnie z nowelą z obowiązku dopłacania będą zwalniane osoby w trudnej sytuacji, z powodów humanitarnych. "To jest bezpiecznik, który pozwoli nam na to, aby nikt nie pozostał bez dachu nad głową" - powiedział.

Nowela przewiduje, że za pomoc w miejscach zbiorowego zakwaterowania nie będą też płacić osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, a także opiekunowie co najmniej trojga dzieci.

Obecnie w centrach pomocy prowadzonych przez wojewodów lub samorządy mieszka ok. 80 tysięcy obywateli Ukrainy. Jak informował w Senacie wiceszef MSWiA, 50 proc. spośród tych osób w wieku produkcyjnych podjęło już pracę w Polsce.

Celem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa jest również uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców. Są w niej także przepisy dotyczące edukacji, spraw pobytowych ukraińskich uchodźców czy finansowania niesionej im pomocy. Senatorowie zgłosili do noweli trzydzieści poprawek, które teraz rozpatrzą w głosowaniu. Jeśli większość senacka zgodzi się z tymi propozycjami, regulacja wróci do Sejmu.


PAP/ho


Tłumy na spotkaniu z Andrzejem Dudą na ulicach Lwowa. "To była owacja dla Polaków, nie dla mnie"

12.01.2023 10:53
To była owacja dla Polaków, nie dla mnie; to była owacja dla całego naszego społeczeństwa za serce, za otwartość - mówił w środę prezydent Andrzej Duda, komentując spotkanie z mieszkańcami Lwowa.

Rosyjski przemysł wojenny nie nadąża z uzupełnianiem zapasów amunicji

12.01.2023 12:48
Brak dostatecznych zdolności produkcyjnych rosyjskiego przemysłu wojennego uniemożliwia uzupełnianie na bieżąco arsenałów armii agresora, twierdzi Instytut Badań nad Wojną. Zdaniem analityków amerykańskiego think tanku braki w wyposażeniu mogą uniemożliwić rosyjskiej armii dokonywanie w tym roku postępów na froncie.

Leopardy dla Ukrainy. Wicekanclerz: Niemcy nie powinny stawać na drodze Polsce

12.01.2023 13:58
 - To, czy Leopardy uda się dostarczyć z Polski na Ukrainę, zależy od postawy Niemiec, które "nie powinny stawać na drodze" w tej sprawie – stwierdził w czwartek w Berlinie Robert Habeck (Zieloni), minister gospodarki i wicekanclerz.

Piłowali zęby, wyrywali paznokcie. Bestialskie tortury Rosjan na Ukraińcach w Charkowie

12.01.2023 17:45
Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie; odnotowano też przypadki przemocy seksualnej - poinformował w czwartek komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko, cytowany przez agencję Ukrinform.