Redakcja Polska

Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska przywiozła dary na południe Ukrainy

02.02.2023 12:00
Małgorzata Gosiewska w Odessie przekazała pomoc humanitarną – 30 palet z długoterminowym jedzeniem. W Mikołajowie, w parafii pod wezwaniem św. Józefa zostawiła około stu paczek żywnościowych.
Audio
  • Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska przywiozła dary na południe Ukrainy. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu na Ukrainie, gdzie zawiozła pomoc humanitarną
Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu na Ukrainie, gdzie zawiozła pomoc humanitarnąFoto: Wojciech Jankowski

Odeskie przekazanie darów było kolejnym aktem współpracy wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej z Diecezją Odeska-Symferopolską i z miejscowymi Polakami. Biskup w czasie spotkania wyraził wdzięczność za pomoc i nadzieję, że Ukraińcy nie zapomną polskiej pomocy: -Ja zawsze mówię: obyśmy tylko nie zapomnieli tego po wojnie. Tyle, ile Polska pomogła, żaden kraj nie pomógł. Miliony ludzi w Polsce teraz mają najlepsze warunki. Mamy tu tę pomoc. Polska pomaga politycznie i wojskowo. Można długo przeliczać. Polska jest na pierwszym miejscu. Jako to najbliższy sąsiad, taki brat dla Ukrainy i to jest bardzo ważne

Małgorzata Gosiewska spotkała się z członkami polskiego Towarzystwa Polska Nuta, którzy przygotowują posiłki. Codziennie przyrządzają 70 posiłków dla rannych, chwilowo przesiedlonych i miejscowej Obronie Terytorialnej.


Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu na Ukrainie, gdzie zawiozła pomoc humanitarną Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu na Ukrainie, gdzie zawiozła pomoc humanitarną

Pani Marszałek była witana przez miejscowych Polków bardzo serdecznie. - Dostarczyliśmy potrzebne rzeczy, o które nas proszono. W Odessie mamy wspaniałych Polaków, którzy zostali, którzy od pierwszego dnia wojny uruchomili jadłodajnie, gotują obiady dla ludności cywilnej, dla ludzi wewnętrzne przesiedlonych, ale też i dla rannych żołnierzy. Wydają dziennie 70 obiadów. To jest naprawdę duża skala. Ponieważ mieli już pewne braki, to dostarczyliśmy rzeczywiście dużo towaru - 30 palet.

W Mikołajowie Małgorzata Gosiewska przekazała miejscowej parafii pw. św. Józefa około stu paczek żywnościowych od Urzędu Dzielnicy Warszawa Bielany. Obowiązkowym punktem programu była wizyta w Kisielówce, kompletnie zniszczonej polskiej wsi pod Mikołajowem. -Kompletnie zniszczona wieś i kościół z XIX wieku.To nie było żadne miejsce strategiczne. Ten Kościół Rosjanie rozstrzeliwali dla zabawy – powiedziała przerażona wicemarszałek Sejmu.

 

Wojciech Jankowski

Andrzej Duda na Łotwie: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

31.01.2023 17:45
Spotkanie z łotewskimi Polakami rozpoczęło trzydniowa wizytę polskiej pary prezydenckiej w Republice Łotwy. Prezydent Andrzej Duda odznaczył kilkunastu Polaków mieszkających w tym kraju. - Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda. 

Zbigniew Rau w Rydze: Polska chce szybkiego nałożenia na Rosję nowych sankcji

31.01.2023 18:31
- Nowy pakiet unijnych sankcji przeciw Rosji powinien być wprowadzony w życie jak najszybciej - podkreślił szef polskiego MSZ. Zbigniew Rau spotkał się w stolicy Łotwy ze swoimi odpowiednikami z krajów bałtyckich. Wszyscy czterej ministrowie deklarowali, że Unia Europejska nie powinna czekać z restrykcjami.

Prezydenci Polski i Łotwy mówią jednym głosem w sprawie odpowiedzialności za zbrodnie rosyjskie

01.02.2023 15:14
- Przyłączam się do inicjatywy prezydenta Łotwy, by ustanowić specjalny trybunał karny do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie. Odpowiedzialność karna jest konieczna do wyegzekwowania - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Egilsem Levitsem.