Redakcja Polska

Polska Misja Medyczna wspiera Ukrainę wysyłając transporty z zaopatrzeniem do szpitali

22.02.2023 13:34
Do tej pory Polska Misja Medyczna dostarczyła ponad 120 transportów z pomocą medyczną. To m.in. opatrunki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, igły, strzykawki, wenflony, zestawy ratunkowe WHO czy narzędzia chirurgiczne i defibrylatory.
Audio
  • Rozmowa z Dorotą Zadrogą z Polskiej Misji Medycznej o wsparciu Ukrainy podczas minionego roku [posłuchaj]
Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej w studiu PRdZ
Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Transporty trafiły do 50 ukraińskich szpitali. PMM wsparła też ukraińskie oddziały neonatologiczne w Ukrainie, gdzie zapewnia zaopatrzenie, szkoli personel i opiekuje się matkami oraz kobietami w ciąży.

Od początku wojny na trzech przejściach granicznych po stronie ukraińskiej pomocy udzielał zespół, w którego skład wchodzili lekarze i pielęgniarki. Pomagali im również ratownicy medyczni, do których dyspozycji były karetki do transportu pacjentów w ciężkim stanie do szpitali po polskiej stronie granicy. Punkty działały w kontenerach medycznych. Działania na granicy prowadzone były we współpracy z International Medical Corps.

PMM wspiera też uchodźców na terenie Polski.W podwarszawskiej Kobyłce we współpracy z Terre des Hommes Italia prowadzi działania mające na celu poprawę stanu psychicznego dzieci z doświadczeniem uchodźczym. Realizuje także projekt „Przestrzeń przyjazna dzieciom”, gdzie skoordynowane są usługi integracyjne, specjalistyczne w zakresie opieki psychologicznej, pomocy prawnika, tłumacza, zajęć wakacyjnych i innych form aktywności skierowanych do dzieci i dorosłych. 

- Przede wszystkim staramy się być skuteczni – mówi rzeczniczka Polskiej Misji Medycznej Dorota Zadroga. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

Ukraińcy bez prądu i ogrzewania. Caritas Polska otwiera kilkanaście Punktów Nadziei

24.01.2023 15:58
Wobec krytycznej sytuacji energetycznej na Ukrainie Caritas otwiera 18 Punktów Nadziei w największych miastach, m.in w Odessie, Mikołajowie, Chersoniu, gdzie szczególnie trudno przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podsumowało projekt wsparcia Polaków w Ukrainie

04.02.2023 10:50
W ramach projektu "Pomoc Polakom z Ukrainy", oprócz dopłat do pobytu w Polsce oraz finansowania nauki języka polskiego, kursów podwyższających kwalifikacje, czy też opłacenie porad specjalistycznych, na przykład prawników i psychologów, organizowano pomoc doraźną, dodatkową.

Polska Akcja Humanitarna podsumowuje rok pomocy dla Ukrainy

13.02.2023 16:30
W ramach działań w Ukrainie PAH zapewnia m.in. wsparcie psychologiczne, prowadząc centra pomocy w obwodzie dniepropietrowskim i w obwodzie kijowskim. Zapewniają one podstawową pomoc psychologiczną, społeczną i formalną.

Świetlica w Iwano-Frankiwsku dla dzieci dotkniętych traumą wojenną to jeden z projektów Fundacji św. Mikołaja

16.02.2023 11:58
To kontynuacja działań Świetlicy Świętego Mikołaja w Mariupolu, która została zniszczona w wyniku działań wojsk rosyjskich. W świetlicy w Iwano-Frankiwsku zapewniona jest opieka nad dziećmi, przesiedlonymi ze wschodu Ukrainy.