Redakcja Polska

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podsumowało projekt wsparcia Polaków w Ukrainie

04.02.2023 10:50
W ramach projektu "Pomoc Polakom z Ukrainy", oprócz dopłat do pobytu w Polsce oraz finansowania nauki języka polskiego, kursów podwyższających kwalifikacje, czy też opłacenie porad specjalistycznych, na przykład prawników i psychologów, organizowano pomoc doraźną, dodatkową.
Audio
  • Z Anitą Staszkiewicz, koordynującą projekt "Pomoc Polakom na Wschodzie", byłą konsul w Ukrainie, w Charkowie oraz Ambasady RP w Nur-Sultanie w Kazachstanie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Uchodźcom z Ukrainy w dalszym ciągu potrzebna jest pomoc
Uchodźcom z Ukrainy w dalszym ciągu potrzebna jest pomocshutterstock

Projekt "Pomoc Polakom z Ukrainy", realizowany przez "Wspólnotę Polską" razem z Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Fundacją "Wolność i Demokracja"  zakończył się 31 grudnia ubiegłego roku. Udzieliliśmy wsparcia około 6 tysiącom osób, było ono różnorodne i staraliśmy się, aby było kompleksowe. Najważniejsze, że dzięki naszym działaniom, a zwłaszcza pracy wolontariuszy daliśmy Polakom z Ukrainy narzędzia, które pomogły im zafunkcjonować w naszym  kraju - mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Anita Staszkiewicz, koordynująca projekt z ramienia Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Oprócz dopłat do pobytu oraz finansowania  nauki języka polskiego, kursów podwyższających kwalifikacje, czy też opłacenie porad specjalistycznych, na przykład prawników i psychologów, organizowano pomoc doraźną, dodatkową. Tak było m.in. przed Świętami Bożego Narodzenia, wówczas "Wspólnota Polska" przygotowała paczki rzeczowe dla ponad 200 ukraińskich rodzin przebywających w naszym kraju.

Paczki rozdawano nie tylko w Polsce, wysyłane były regularnie także do różnych miejscowości na wschodzie i zachodzie Ukrainy, a działające tam polskie organizacje włączyły się w ich transfer, zwłaszcza Domy Polskie stały się swoistymi centrami pomocy humanitarnej.  

- Pomimo trudnych, wojennych warunków, niesiono nie tylko pomoc najbardziej potrzebującym, ale też nasi partnerzy, Polacy w Ukrainie nie zapominali o statutowych celach organizacji, w których pracują. Dziś jeszcze bardziej czują się zmotywowani do kontynuacji założeń ich dziadków i pradziadków - dbania o język polski, pielęgnowania polskiej tradycji i kultury - zauważała nasza rozmówczyni, Anita Staszkiewicz.

"Pomoc Polakom z Ukrainy" – hasło, które pojawiło się na stronach internetowych "Wspólnoty Polskiej"  już pierwszego dnia wojny, 24 lutego 2022 roku, nadal jest realizowane. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podejmuje działania zmierzające do kontynuacji prowadzonego wówczas projektu, ale także poszukuje nowych partnerów do współpracy w tej dziedzinie.

Z Anitą Staszkiewicz, koordynującą projekt "Pomoc Polakom na Wschodzie", byłą konsul  w Ukrainie, w Charkowie oraz Ambasady RP w Nur-Sultanie w Kazachstanie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska przywiozła dary na południe Ukrainy

02.02.2023 12:00
Małgorzata Gosiewska w Odessie przekazała pomoc humanitarną – 30 palet z długoterminowym jedzeniem. W Mikołajowie, w parafii pod wezwaniem św. Józefa zostawiła około stu paczek żywnościowych.

Prezydenci Polski i Łotwy za ustanowieniem specjalnego trybunału do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie

04.02.2023 09:00
- Przyłączam się do inicjatywy prezydenta Łotwy, by ustanowić specjalny trybunał karny do osądzenia sprawców zbrodni na Ukrainie. Odpowiedzialność karna jest konieczna do wyegzekwowania - powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Egilsem Levitsem.

Działalność w Białymstoku centrum pomocy Polakom na Wschodzie będzie kontynuowana

03.02.2023 15:16
Działalność w Białymstoku centrum pomocy humanitarnej dla Polaków ze Wschodu, głównie z Białorusi będzie kontynuowana - zapowiedział w piątek w Białymstoku pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Wziął on udział w konferencji podsumowującej drugi rok działania tego centrum.