Redakcja Polska

Fundacja Bratnia Dusza jest co dwa tygodnie z pomocą na Ukrainie

16.05.2023 13:09
Fundacja z Krynicy-Zdroju pomaga dużym grupom na Ukrainie i pojedynczym osobom, żołnierzom ukraińskim na froncie, pomaga w hospicjach, w sierocińcach, w szpitalach, w kościołach. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc.
Audio
  • Iwona Romaniak, prezes Fundacji Bratnia Dusza nie ma wątpliwości, że największym podziękowaniem jest wdzięczność. Rozmowa Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Fundacja Bratnia Dusza z kolejnymi darami  dla Ukrainy
Fundacja Bratnia Dusza z kolejnymi darami dla UkrainyFoto: Wojciech Jankowski

W tej chwili organizują zbiórkę na prośbę Caritasu Lwowskiego i Katedry Lwowskiej na rzecz dzieci z sierocińca i hospicjum. Motywacją fundacji do pomocy innym stały się słowa papieża Jana Pawła II „Człowiek jest wiel­ki nie przez to, co po­siada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z in­ny­mi”.

Iwona Romanak, prezes fundacji nie ma wątpliwości, że największym podziękowaniem jest wdzięczność. - Nie ma piękniejszej rzeczy, niż błysk w oku, niż przytulenie drugiej osoby, niż zwykłe „dziękuję” – najpiękniejsze słowo na świecie.

Fundacja Bratnia Dusza z kolejnymi darami  dla Ukrainy Fundacja Bratnia Dusza z kolejnymi darami dla Ukrainy     Foto: Wojciech Jankowski

Fundacja pomaga Polakom na Ukrainie i samej Ukrainie już od dziesięciu lat. - Kocham Lwów, kocham w ogóle Ukrainę. To jest tak piękny kraj i w tylu miejscach spotykam się z rodakami. To są często przypadkowe spotkania, które na zawsze pozostają w sercu.

Fundacja jest z pomocą na Ukrainie dwa razy w miesiącu. - Teraz w związku z wojną jesteśmy bardzo często na Ukrainie i pomagamy nie tylko w dużych gronach, ale docieramy na wioski, gdzie trudno jest dotrzeć.

Wojciech Jankowski

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie

07.05.2023 10:00
Pomimo trwającej pełnowymiarowej wojny na Ukrainie, środowisko polskie i konsulat we Lwowie postanowili uczcić rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. Tradycyjnie tego dnia Polacy składają kwiaty pod pomnikiem Adam Mickiewicza.

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie rozpoczął pilotażowy program pomocy medycznej dla uchodźców

08.05.2023 15:54
Wojskowy Instytut Medyczny rozpoczął kilkunastotygodniowy program pilotażowy skierowany do uchodźców wojennych z Ukrainy. Wszyscy, którzy trafili do Polski po 24 lutego 2022 roku, będą mogli skorzystać z podstawowej i specjalistycznej pomocy medycznej w szpitalu modułowym, który działa na terenie Instytutu w Warszawie.

Fundacja EMES i Przyjaciele pomaga na Ukrainie. "Dobro wraca" to jej dewiza

09.05.2023 15:57
Tarnowska Fundacja Emes i Przyjaciele aktywnie pomaga Ukrainie od początku rosyjskiej agresji. Została powołana przez firmę Emes i Parnerzy i przez jej właściciela Marcina Skórę. Hasłem członków fundacji jest "Dobro wraca". Wiceprezes Sławomir Brotaj i Grzegorz Dudek wierzą, że dobro, które przekazują ludziom, wróci też kiedyś do nich.