Redakcja Polska

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie

07.05.2023 10:00
Pomimo trwającej pełnowymiarowej wojny na Ukrainie, środowisko polskie i konsulat we Lwowie postanowili uczcić rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. Tradycyjnie tego dnia Polacy składają kwiaty pod pomnikiem Adam Mickiewicza.
Audio
  • Polacy przywitali rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja śpiewem. Na wydarzenie przybyli lwowscy Polacy, pracownicy konsulatu, przyjechali do Lwowa ponadto przedstawiciele polskich organizacji z obwodu lwowskiego. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we LwowieFoto: Wojciech Jankowski/PRdZ

Polacy przywitali rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja śpiewem. Na wydarzenie przybyli lwowscy Polacy, pracownicy konsulatu, przyjechali do Lwowa ponadto przedstawiciele polskich organizacji z obwodu lwowskiego.

To jedno z najważniejszych polskich świąt, uważa lwowianka, Halina Zagórska. - Choć wiem z historii dalsze losy naszego kraju potoczyły się nie bardzo wesoło, ale ta konstytucja wówczas była bardzo postępowa.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie Obchody Święta Konstytucji 3 Maja we Lwowie   Foto: Wojciech Jankowski/PRdZ

Janusz Balicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie uznał, że to naturalne, że Polacy zebrali się tłumnie pod pomnikiem wieszcza. - Stęskniliśmy się za tym, że zbierać się tak licznie i dzisiaj uważam, że święto się udało.

Wiera Szerszniowa, dyrektor Liceum nr 10 Marii Magdaleny również uznała, że nastał czas, gdy Polacy chcą się spotykać przy takich okazjach. - Skończyły się covidy, jest względny spokój we Lwowie i dlatego ludzie chcą brać już udział w takich akcjach.

Tradycyjnie po uroczystości pod pomnikiem Adama Mickiewicza w katedrze lwowskiej została odprawiona msza za ojczyznę.


Wojciech Jankowski

Polonia nowojorska uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

04.05.2023 09:30
Polonia w Nowym Jorku świętowała w środę uchwalenie przed 232 laty Konstytucji 3 Maja. Na uroczystość w konsulacie RP przybyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Podkreśliła, że Polacy w USA cały czas niosą Polskę w sercach i duszach. Nazwała ich najlepszymi ambasadorami i wizytówką kraju.

Jan Dziedziczak: Parady Polskości są wspaniałą manifestacją patriotyzmu

06.05.2023 11:05
W Wilnie odbywa się Parada Polskości. Wydarzenie organizowane jest każdego roku z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Spotkanie Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Lwowie

06.05.2023 11:50
Spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są okazją do pogłębienia wiedzy, ale również pełnią rolę integracyjną polskiego środowiska we Lwowie.