Redakcja Polska

Przystanek Historia Lwów pomimo trudności trwa od 2018 roku

03.06.2023 10:25
Artur Żak jest koordynatorem akcji popularyzującej polską historię. Pomimo pandemii koronawirusa i późniejszej inwazji rosyjskiej na Ukrainę, kontynuuje on podjętą przed 5 laty inicjatywę.
Audio
  • Z Arturem Żakiem, Polakiem ze Lwowa, koordynatorem projektu Przystanek Historia Lwów, dziennikarzem i komentatorem wydarzeń politycznych, rozmawia Wojciech Jankowski [posłuchaj]
Artur Żak, dziennikarz, komentator, koordynator Przystanku Historia Lwów
Artur Żak, dziennikarz, komentator, koordynator Przystanku Historia LwówFoto: Wojciech Jankowski

Centrum Edukacji Wspierania Przedsiębiorczości im Mikołaja Reya zwróciło się w 2018 roku do polskiego Instytutu Pamięci Narodowej z propozycją współpracy. IPN zgodził się przenieść swoje doświadczenia na zachodnią Ukrainę i wyznaczył odział rzeszowski do kontaktów ze Lwowem – tak narodził się Przystanek Historia Lwów.

Rzeszowski IPN objął część merytoryczną, natomiast koordynator wziął na siebie organizację spotkań.

My jako przedstawiciele społeczności polskiej i polskich organizacji przyjmujemy na siebie i organizujemy różnego rodzaju wydarzenia – to są gry, wystawy, prelekcje. Działamy w prosty sposób – jesteśmy tam, gdzie nas zaproszą – opisał pracę Przystanku Historia Lwów Artur Żak.

Przedział wiekowy jest bardzo duży, od dzieci szkolnych po seniorów. - Obejmuje swoim zakresem ludzi od piątego roku życia po nieskończoność. Oferta IPN jest na tyle szeroka, że dla każdej grupy wiekowej jesteśmy w stanie zaproponować jakąś aktywność. Biorąc pod uwagę, że to są doświadczeni edukatorzy, to jakość tej wiedzy historycznej i forma przekazywania, powoduje, że cieszą się bardzo dobrym „wzięciem”. Ludzie czekają na te wydarzenia.

Jaki wpływ na działalność popularyzacji historii miała pandemia koronawirusa i pełnoskalowa wojna na Ukrainie? –Niestety nie jesteśmy organizować naszych wydarzeń w rzeczywistości, poza małymi wyjątkami, gdy udało nam się takie wydarzenia zorganizować – wyjaśnia Artur Żak.

- Wpadliśmy zatem na pomysł, by Przystanek Historia Lwów przenieść do radia. Już trzeci rok gości na antenie w polskiej audycji Radia Lwów na antenie Radia Niezależność. Są historyczne prelekcje z edukatorami Instytutu Pamięci Narodowej.

Artur Żak jest Polakiem ze Lwowa, koordynatorem projektu Przystanek Historia Lwów, dziennikarzem i komentatorem wydarzeń politycznych, jest związany z Kurierem Galicyjskim, Radiem Wnet i Radiem Lwów.


Wojciech Jankowski

Represje na Białorusi. Polski podręcznik do historii uznany za... "ekstremistyczny"

29.05.2023 12:16
Niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz białoruskich, poinformował, że polski podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności" oraz książka "Polskie pieśni patriotyczne" znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście "materiałów ekstremistycznych".

10 lat Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku

31.05.2023 14:00
- Nie chcieliśmy robić czegoś hucznego, nawet nie chcieliśmy nazywać tego jubileuszem, ale raczej spotkaniem podsumowującym 10 lat naszej pracy. To było spotkanie przyjaciół - mówi Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, dawnym Stanisławowie.

Wito Nadaszkiewicz, polski prawnik ze Lwowa: Akcja Poland Helps pomaga Ukrainie od pierwszych dni inwazji

31.05.2023 16:20
Pomagaliśmy chyba w całej Ukrainie - przyznał Wito Nadaszkiewicz, koordynator projektu Poland Helps, który od początku rosyjskiej inwazji niesie pomoc Ukraińcom. Jak zaznaczył, tam, gdzie niedawno byli Rosjanie, jest najgorzej, bo oni wszystko dewastują, kradną nawet sedesy.