Redakcja Polska

Znicze zapłonęły na grobach Polaków w Kijowie

01.11.2023 15:03
Na polskich grobach w ukraińskiej stolicy zapłonęły znicze. Wcześniej przedstawiciele polskiej mniejszości w Kijowie porządkowali też mogiły na najstarszej kijowskiej nekropolii - na Cmentarzu Bajkowa.
Audio
  • Kijów: znicze na grobach Polaków. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Początek listopada to ważne dni upamiętniania tych, którzy odeszli.
Początek listopada to ważne dni upamiętniania tych, którzy odeszli. Shutterstock/Szymon Mucha

Kijowscy Polacy, jak co roku, na cmentarzu Bajkowa porządkowali groby w ramach akcji „Ocalmy mogiły przodków od zapomnienia”. Na cmentarzu ulokowana jest kwatera 114 legionistów poległych w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Pochowani są tu też między innymi malarz Wilhelm Kotarbiński, XIX wieczny prezydent Kijowa Józef Zawadzki, czy też znany kijowski księgarz i wydawca Leon Idzikowski i wielu innych Polaków.

- Opiekujemy się polskimi grobami na Cmentarzu Bajkowa od ponad 20 lat. Dbamy o to, by nie uległy one zniszczeniu i by nasza, polska obecność w Kijowie nie zatarła się w pamięci - podkreślał wieloletni koordynator akcji opiekowania się polskimi grobami Rościsław Raczyński.

Znicze zapłonęły także w podkijowskiej Bykowni, gdzie spoczywa ponad trzy tysiące Polaków zamordowanych w zbrodni katyńskiej. Jest to też miejsce spoczynku w bezimiennych grobach ponad 100 tysięcy ofiar stalinowskich represji - w tym ofiar tak zwanej operacji antypolskiej NKWD.


Posłuchaj
00:44 12637795_1.mp3 Kijów: znicze na grobach Polaków. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 


IAR/dad

"Zapal znicz na polskiej mogile". Polonia w Belgii pamięta o poległych w II wojnie światowej

01.11.2023 09:21
Polacy pamiętają o grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i weteranów pochowanych w Belgii. Prawie 400 mogił w belgijskich miastach i miasteczkach odwiedzają pracownicy ambasady Polski w Brukseli, żołnierze z polskich przedstawicielstw wojskowych, przedstawiciele Polonii.

Japonia: polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii odwiedzili grób polskiego misjonarza

01.11.2023 11:48
W dzień Wszystkich Świętych w Tokio polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie brata Zenona Żebrowskiego. Franciszkanin przybył do Japonii ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe wiosną 1930 roku.

Francja: Polacy odwiedzają groby wybitnych rodaków

01.11.2023 13:51
We Francji w dniu Wszystkich Świętych Polonia oddaje hołd wybitnym rodakom pochowanym na francuskich cmentarzach. W Paryżu w sposób szczególny czczona jest pamięć uczestników Wielkiej Emigracji. Groby wielkich Polaków znajdują się też na francuskiej prowincji.