Redakcja Polska

Ukraina: mieszkańcy odbudowują domy w obwodzie kijowskim

27.11.2022 18:19
- Dla mnie jest prawdziwym cudem, że ludzie, którzy utracili wszystko i mogliby wyłącznie płakać oraz narzekać na niesprawiedliwość tej sytuacji, momentalnie odpowiadają na każdy gest dobroci skierowany ku nim, tak jakby ożywają, budzi się w nich nadzieja - tak o swoim doświadczeniu w pomaganiu poszkodowanym na skutek wojny na Ukrainie opowiada s. Marta Meszko.
Ukraińcy czekający na pomoc humanitarną
Ukraińcy czekający na pomoc humanitarną PAP/EPA/SERGIY KOZLOV

Zakonnica wraz z wolontariuszami wspiera mieszkańców obwodu kijowskiego w odbudowywaniu ich domów, zwłaszcza przed nadchodzącą zimą. Siostra należy do Zgromadzenia Sióstr Maryi od Cudownego Medalika opartego o charyzmat św. Wincentego a Paulo.

Nadchodzący chłód niepokoi wielu ludzi na Ukrainie. W samych okolicach stolicy zniszczono doszczętnie 5 tys. mieszkań, a 12 tys. zostało przynajmniej częściowo uszkodzonych. Dlatego s. Meszko zajmuje się dostarczaniem materiałów potrzebnych do odbudowania i ogrzania budynków.

,,Nasi wolontariusze z organizacji De Paul, która również należy do wincentyńskiej rodziny, jeździli do wiosek Moszczun i Zahalcy w obwodzie kijowskim, rozdając tam zestawy żywności (...). Pewnego razu pojechałam z nimi z myślą, jak mogłybyśmy pomóc osobom, które ucierpiały na tej wojnie (...). Niemal na końcu wsi, jedna kobieta, pani Olja, zaprosiła nas do siebie, pokazując, jak wygląda jej zrujnowany dom, oraz powiedziała: coś byśmy już tutaj odbudowali, żeby móc tutaj na powrót żyć, bo nie mamy naprawdę gdzie mieszkać, ale nie posiadamy odpowiednich środków... Gdybyśmy mieli jakieś materiały, moglibyśmy już coś robić "- mówi s. Meszko.

- Jej słowa stały się dla mnie światłem i od razu pojęłam, że jeśli zrozumiemy ich potrzeby, czego chcą, wówczas będzie nam o wiele łatwiej im pomagać (...). Zaraz następnego dnia rozeznaliśmy, jak możemy to zrobić, w jaki sposób, oraz zamówiliśmy to, o co nas ci ludzie poprosili (...). Gdy pojechaliśmy ponownie do wioski Zahalcy, od razu jedna kobieta do nas podeszła i spytała: czy możecie jeszcze w jakiś inny sposób pomóc, niż tylko dając jedzenie. I to dla nas było takim wezwaniem, bo właśnie dlatego przyjechaliśmy: popatrzeć, spotkać się; a Bóg nam posłał osobę mówiącą wprost, czego potrzebuje (...). Tego dnia widzieliśmy się jeszcze z 5 rodzinami, które także pragnęły odbudować swoje domy" - mówi s. Meszko.


KAI/ho


Polacy pomagają w Libanie, zapewniają krótkoterminowe zatrudnienie

27.11.2022 10:41
Program "Cash for Work", polegający na zlecaniu lokalnej społeczności drobnych prac budowalnych i naprawczych, prowadzi w Libanie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Program robót publicznych prowadzony jest we współpracy z samorządami lokalnymi. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna w Libanie prowadzi do wzrostu inflacji i bezrobocia. To zaś ma negatywny wpływ na sytuację życiową setek tysięcy mieszkańców Libanu, zarówno obywateli tego kraju, jak i uchodźców z Syrii i Palestyny.

Premier Morawiecki: stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i zawsze będziemy was wspierać

27.11.2022 12:08
Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za pomoc.

Doradca prezydenta o wyrzutniach Patriot: mądra inicjatywa Polski, czekamy na decyzję Niemiec

27.11.2022 13:02
To mądra inicjatywa Polski, czekamy na decyzję Niemiec - oświadczył w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do propozycji polskiego rządu, by wyrzutnie Patriot umieścić na zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

Zełenski po atakach rakietowych na Ukrainę: barbarzyńcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

27.11.2022 15:58
Za każdą z tysięcy rosyjskich rakiet wystrzelonych przeciwko Ukrainie stoją barbarzyńcy, wszyscy oni będą pociągnięci do odpowiedzialności - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.