Redakcja Polska

We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Syreny w trakcie uroczystości

11.11.2023 15:23
We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsza część uroczystości odbyła się w katedrze łacińskiej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. W czasie obchodów Święta Niepodległości zabrzmiał alarm powietrzny.
Audio
  • We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Materiał przygotował Eugeniusz Sało
W czasie obchodów Święta Niepodległości we Lwowie uruchomiony był alarm powietrzny.
W czasie obchodów Święta Niepodległości we Lwowie uruchomiony był alarm powietrzny. Źródło: X / Yaroslav Krempovych @krempovych

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w katedrze lwowskiej. Na liturgii, której przewodniczył metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, zgromadzili się przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP oraz Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej.

Posłuchaj
00:52 12654367_1.mp3 We Lwowie uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Materiał przygotował Eugeniusz Sało

 

Krystyna Adamska, Polka ze Lwowa podkreśliła, że 11 listopada jest dla niej szczególnym świętem. - Zostawiamy wszystko, nawet na chwilę, i przychodzimy tutaj w tym dniu. Uśmiechy na twarzach, narodowa symbolika i te ogromne ilości kwiatów na grobie Nieznanego Żołnierza - powiedziała lwowianka.

Podczas składania wieńców i zapalenia zniczy na mogile zbiorowej Cmentarza Orląt Lwowskich zawył alarm powietrzny. Syreny przypomniały o trwającej ciągle wojnie na Ukrainie.

IAR/dad

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce: 11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu

11.11.2023 12:30
11 listopada jest symbolem siły polskiego narodu, który po 123 latach zaborów mógł znów cieszyć się upragnioną wolnością - powiedziała w sobotę ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes. Wskazała, że "niepodległość i samostanowienie to podstawowe prawa każdego narodu".

Prezydent Ukrainy do Polaków z okazji Święta Niepodległości: życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna

11.11.2023 13:01
Prezydent i premier Ukrainy złożyli w sobotę Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obaj podziękowali też Polakom za wsparcie Ukraińców. "Życzę, aby wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna; wszystkiego najlepszego, Polsko" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Przywódcy krajów bałtyckich przekazują życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości

11.11.2023 14:09
Przywódcy krajów bałtyckich przekazali życzenia Polakom z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W gratulacjach zwracają uwagę na bliskie relacje, jakie łączą Litwę, Łotwę i Estonią z Polską.