Redakcja Polska

"Nie ma dnia, by nie było ostrzałów". Ksiądz z Chersonia o życiu w bombardowanym przez Rosjan mieście

23.02.2024 11:58
Mimo trudnych wojennych warunków, w Chersoniu cały czas funkcjonuje rzymskokatolicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wcześniej wspólnota liczyła 150 wiernych, obecnie pozostało 30 osób. Jest z nimi miejscowy proboszcz ksiądz Maksym Padlewski.
Zniszczone rosyjskim bombardowaniem budynki na chersowszczyźnie
Zniszczone rosyjskim bombardowaniem budynki na chersowszczyźnieFot.: Wojciech Jankowski

- Prawie nie ma takiego dnia albo nocy, kiedy by nie ostrzeliwano miasta z artylerii albo z jakichś większych rakiet. Jest to ciężka sytuacja, bo też ludzie w takim strachu próbują mniej używać prądu, zwłaszcza wieczorem i w nocy, żeby nie było widać, że świeci się w oknach. A tragedia tego ostrzeliwania miasta jest prawie codzienna, i codziennie niestety giną ludzie - opowiada ksiądz Padlewski.


Posłuchaj
00:21 12830580_1.mp3 Ksiądz Maksym Padlewski z Chersonia o życiu w bombardowanym przez Rosjan mieście

 

Do miasta dociera pomoc humanitarna, ale potrzeby nadal są ogromne. Według ksiądza Padlewskiego największego wsparcia potrzebują mieszkańcy przyfrontowych terenów obwodu chersońskiego.


Posłuchaj
00:20 12830580_2.mp3 Według księdza Padlewskiego największego wsparcia potrzebują mieszkańcy przyfrontowych terenów obwodu chersońskiego.

 

24 lutego przypada druga rocznica od rozpoczęcia pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę.

IAR/dad

Radosław Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie

22.02.2024 15:55
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Ekspert: losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych

23.02.2024 09:31
W opinii dr Tomasza Lachowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych. - Jeśli Ukraina nie otrzyma od USA pomocy finansowej, Putin może zamrozić konflikt na kolejne miesiące i lata, przez co Ukraina i Europa będą w ciągłym zagrożeniu ze strony rosyjskiej - powiedział.

Prawie 15 milionów Ukraińców będzie potrzebować pomocy w tym roku

23.02.2024 10:33
Polska Akcja Humanitarna szacuje, że w tym roku pomocy potrzebować będzie prawie 15 milionów Ukraińców, w kraju i na uchodźstwie. Organizacja, w ramach różnych programów wsparcia, dotarła do ponad 600 tysięcy uchodźców. - Polska Akcja Humanitarna działa na ich rzecz już od 2014 roku - powiedziała Magdalena Irzycka z PAH.