X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Lato z Radiem: przeboje, składanki i najsłynniejszy zwiastun radiowy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 08:00
W poniedziałek Jedynka rozpoczęła kolejny sezon "Lata z Radiem". Z tej okazji warto przypomnieć muzyczną historię popularnej audycji.

Koncert z okazji jubileuszu "Lata z Radiem" uświetnią występy między innymi: Anny Wyszkoni, Zbigniewa Wodeckiego, Kayah, Haliny Mlynkowej, Ryszarda Rynkowskiego, Magdy Kumorek, Kasi Wilk, Anny Rusowicz oraz zespołów ENEJ i Zakopower. Na transmisję  zapraszamy do Jedynki od godz. 20.10.

Na początku "Lato z Radiem" było audycją turystyczną składającą się z prognozy pogody i przekazującą najważniejsze informacje dla wczasowiczów. Szybko rozrosło się do kilkugodzinnych bloków nadawanych na żywo. Jej prowadzący stali się gwiazdami, a sama audycja znacznie różniła się od innych programów radiowych. Nie tylko dlatego, że przyciągała słuchaczy do siebie lżejszą treścią. Przewagę zyskiwała również dzięki muzyce. Co roku "Lato Z Radiem" lansowało nowe piosenki, często zupełnie inne od tych, które można było znaleźć np. na "Liście Przebojów Trójki". Tym samym audycja tworzyła swój niepowtarzalny mikroklimat.

Na początku lat 90. pasmo ruszyło z koncertami, początkowo nadawanymi w godzinach audycji - od 9. do 12. Z czasem były to coraz większe wydarzenia - zaczynały się wczesnym popołudniem, a kończyły późną nocą.

Latem 1995 roku prowadzący "Lato z Radiem" Roman Czejarek, wpadł na pomysł, żeby przygotowac składanki z najpopularniejszymi piosenkami letniego sezonu. Wydawałoby się, że taki samograj zainteresuje koncerny płytowe, które dopiero co wystartowały w Polsce i początkowo święciły ogromne wydawnicze triumfy. Jednak, jak wspomina Czejarek, dla decydentów w wielkich wytwórniach nie liczyło się nic poza nową muzyką - popem oraz rockiem. Na nazwiska Santor, Wodecki czy Sośnicka reagowali pobłażliwym parsknięciem. Nie mówiąc już o zachodnich gwiazdach wylansowanych przez audycję, takich jak Boney M czy Smokie. W końcu Czejarek przychylność dostrzegł u szefów Pomaton EMI. - Robimy! To będzie kultowa płyta - zapalili się do pomysłu.

Pierwsza edycja przebojów Lata z Radiem premierę miała 21 czerwca 1996 roku. Absolutną nowością był dodatek dołączony do płyty - CD-ROM z... zapisaną stroną internetową Lata Z Radiem.  Album rozpoczynał nieśmiertelny sygnał audycji "Polka Dziadek".

Do dziś nie wiadomo, kto jest kompozytorem utworu. Program 1 Polskiego Radia podaje, że muzyka powstała w Austrii, a autorem jest A. Humpfat. Druga wersja wskazuje jednak, że utwór skomponował Karol Namysłowski pod nazwą "Dziadunio Polka".

W książeczce do pierwszej płyty "Lata z Radiem" znalazły się zdjęcia z charakterystycznymi atrakcjami radiowego tournee: finalistkami konkursu Miss "Lata Z Radiem", zespołem redakcyjnym czy... najbardziej łaciatą krowa (to jeden z licznych dziwnych rekordów zbieranych przez ekipę LzR).

Na początku album, w którym znajdowały się takie hity jak "Lato" Formacji Nieżywych Schabuff, "Daj mi tę noc" Boltera, "Chodź pomaluj mój siwat" Dwa plus Jeden czy "Nic nie może wiecznie trwać" Anny Jantar, sprzedawał się słabo. Sklepy muzyczne zamawiały niewielkie ilości składanki.

Po 25. urodzinach "Lata Z Radiem" lawina jednak ruszyła. Były to zupełnie inne czasy i dobre popowe płyty sprzedawały się w astronomicznym, z dzisiejszego punktu widzenia, nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. I już na początku lipca słuchacze "Lata z Radiem" wykupili niemal cały nakład. Sklepy wpadły w panikę, bo dystrybutorzy nie nadążali z dostarczaniem płyt - w niektórych punktach sprzedawano nawet kilkaset sztuk dziennie. Pod koniec wakacji okazało się, że płyt "zeszło" ponad 100 tysięcy sztuk. Wtedy taka ilość uprawniała do otrzymania złotej płyty - dziś skończyłoby się poczwórną platyną...

Kolejna składanka, wydana 21 czerwca 1997 roku, zawierała przeboje zagraniczne. Niektóre postaci - jak czeski pieśniarz Wiktor Sodoma czy grupa Eruption - giną w mrokach historii popkultury, jednak przetrwały w pamięci słuchaczy "Lata Z Radiem". Kompilacja zawierała jednak także takie hity jak "Wonderful Life" Blacka czy słynną "Macarenę". Wydawnictwo tradycyjnie zaczynało się od "Polski dziadek". Płyta znów zawierała bonus w postaci multimediów zamieszczonych na wydawnictwie CD-R - tym razem dużo bogatszyn, bo zawierającym m.in. finałowy koncert "Lata Z Radiem" 1996 roku. Druga składanka okryła się podwójną platyną - w czasie wakacji sprzedało się 256 tysięcy egzemplarzy. Popularność tych wydawnictw zainteresowała oczywiście piratów, sprzedających ręcznie wypalane krążki na miejskich bazarach oraz ulicach. Była to wtedy zmora polskiego rynku fonograficznego.

Kolejne wydawnictwa płytowe "Lata Z Radiem" zawierały takie klasyki, jak "Lambada", "La Bamba", "Dancing Queen" czy "Samba de Janeiro" - pełen przekrój największych popowych hitów. I tak co roku, "Lato z Radiem" stawało się fonograficznym hitem. W zeszłym roku z tego zestawu wybrano piosenki, które weszły na składankę "Największe przeboje Lata z Radiem". Oto jej tracklista:

1.         Polka Dziadek  

2.         The Shorts – Comment Ca Va  

3.         George Baker – Una Paloma Blanca     

4.         The Great Disco Bouzouki Band – Disco Bouzouki       

5.         Black – Wonderful Life

6.         Secret Service – Oh Susie       

7.         Luv’ – Trojan Horse      

8.         Demis Roussos – My Friend The Wind

9.         Ottowan – Hands Up    

10.       Antique – Opa Opa      

11.       Grace Jones – I’ve Seen That Face Before (Libertango)            

12.       Chris De Burgh – The Lady In Red        

13.       Goombay Dance Band – Sun Of Jamaica        

14.       Zbyszek & Danusia „Happy End” – Jak się masz, kochanie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lato z Radiem" - znamy już szczegóły! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 15:18
Trasa koncertowa z udziałem gwiazd, emisja specjalnej kolekcji płyt i inne niespodzianki - to plany na czterdziestą edycję "Lata z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Sowa opowiada o menu na tegorocznej trasie "Lata z Radiem" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 16:00
Od 18 czerwca do 3 września zapraszamy na dwanaście imprez plenerowych "Lata z Radiem" i do kulinarnego TIR-a Roberta Sowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 22:00
Lipiec 1971 roku. Jedna z pierwszych audycji z cyklu, który miał przejść do historii Polskiego Radia. Opis sytuacji na stołecznych drogach przeradza się niespodziewanie w dramatyczną relację z pościgu za skradzionym autem…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole 2011: transmisja w Jedynce dziś wieczorem

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2011 09:00
Po koncercie "SuperJedynek" nadszedł czas na koncert "Lata z Radiem". Zapraszamy do wysłuchania transmisji koncertu "Co Ty na to! Z Radiem Lato", poświęconego jubileuszowi 40-lecia popularnej audycji.
rozwiń zwiń