X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Posłuchajcie najpiękniejszej piosenki o krwi Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 14:00
"Jesus Blood Never Failed Me Yet" - arcydzieło muzyki współczesnej, odwołujące się do męczeńskiej śmierci Chrystusa - powstało z nagrania śpiewu anonimowego włóczęgi.

- Gdy wróciłem, całe pomieszczenie, zwykłe pełne ruchu, jak gdyby zamarło. Ludzie poruszali się o wiele wolniej, a kilku siedziało w samotności i płakało - wspomina Gavin Bryars niezwykłe doświadczenie z 1971 roku. Pracowników Uniwersytetu w Leicester poruszyła tak głęboko piosenka anonimowego włóczęgi, którą brytyjski kompozytor zarejestrował, zapętlił i odtworzył w swojej pracowni. Tak narodził się pomysł utworu "Jesus Blood Never Failed Me Yet", będącego w zasadzie nieskomplikowanym orkiestrowym akompaniamentem do oryginalnego nagrania, potem wzbogaconym także o śpiew samego Toma Waitsa.

Niepozorny pomysł przerodził się z czasem w monumentalną, ponad godzinną kompozycję, która zachwyciła cały świat. Gavin Bryars był wcześniej cenionym muzycznym eksperymentatorem oraz improwizującym kontrabasistą, ale dopiero "Jesus Blood Never Failed Me" przyniosło mu międzynarodową sławę i wprowadziło do pocztu popularnych minimialistów, u nas reprezentowanych przez Henryka Mikołaja Góreckiego (polski kompozytor nie ukrywał zresztą fascynacji dziełem Brytyjczyka).

Jak często bywa, arcydzieło narodziło się praktycznie przez przypadek. Bryars nagrał  włóczęgę,  przygotowując muzykę do pewnego filmu dokumentalnego. Taśmy nie zostały jednak ostatecznie włączone do ścieżki dźwiękowej, lecz trafiły do archiwum kompozytora. Ulicznego artysty, któremu Bryars zawdzięcza swój sukces, nigdy nie udało się odnaleźć. Jego głos wciąż zachwyca dziesiątki tysięcy słuchaczy na całym świecie.

Czytaj także

Jak Nyman i Eno gwałcili klasykę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 19:00
Już dwie dekady minęły od zawieszenia działalności przez najgorszą orkiestrę świata. Portsmouth Sinfonia wciąz jednak ma swoich wiernych wyznawców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia: Wielki Tydzień heretyków

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 15:00
W Wielką Sobotę członkowie Goldfrapp i Portishead zmierzą się w Krakowie z tragiczną historią Joanny d'Arc. "Misteria Paschalia" przekształcają się na naszych oczach z festiwalu barokowej muzyki paschalnej w jedną z najciekawszych muzycznych herezji w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwa Pasja (nie tylko Pendereckiego)

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2011 00:00
Pół wieku od powstania "Pasja Łukaszowa" Krzysztofa Pendereckiego wciąż może szokować. Ale nawet polskiemu awangardziście nie śniło się łączenie tematyki pasyjnej z capoeirą czy buddyjskmi rytuałami...
rozwiń zwiń