X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Zacznijmy od Bacha, czyli "Wratislavia Cantans"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 14:00
"Bach jest kresem. Nic od niego nie wychodzi; wszystko tylko do niego prowadzi” - pisał słynny biograf lipskiego kantora, Albert Schweitzer. I to właśnie muzyka Bacha będzie głównym bohaterem tegorocznej edycji "Wratislavia Cantans".
Audio
  • Andrzej Kosendiak o Festiwalu "Wratislavia Cantans"
Andrew Parrott
Andrew Parrott Foto: wratislaviacantans.pl

47. Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" rozpoczyna się 1 wrzesnia.  - W tym roku odbywa się w dwunastu dolnośląskich miastach. To dobra idea, którą chcielibyśmy podtrzymywać – informuje Andrzej Kosendiak, dyrektor Festiwalu. - Na Dolnym Śląsku jest mnóstwo fantastycznych wnętrz sakralnych, pałacowych, gdzie może rozbrzmiewać muzyka sakralna, a mieszkańcy tych miast mają okazję posłuchać wielkich wykonań – dodaje. Gość Dwójki podkreśla, że wnętrza są ważnym elementem "Wratislavia Cantans". – Tak to było zaplanowane od samego początku przez twórcę festiwalu Andrzeja Markowskiego, który chciał prezentować muzykę we wnętrzach, w jakich ona brzmiała w czasach, w których powstawała – tłumaczy Kosendiak.

47. Wratislavia Cantans będzie ostatnią edycją festiwalu zaprojektowaną przez obecnego dyrektora artystycznego Paula McCreesha. – Nigdy nie uważałem, że to, że sprowadza wybitnych artystów z Wielkiej Brytanii jest jakimś mankamentem. Wręcz przeciwnie, Myślę, że do tej pory w Polsce nie było tak szerokiej prezentacji kultury muzycznej brytyjskiej, jakiej dokonał Ma Creesh – nadmienia gość Dwójki. Festiwal przejmie od przyszłego roku Włoch Giovanni Antonini.

1–2 września miłośnicy Bacha będą mogli usłyszeć jego obie Pasje: Jana poprowadzi - Andrew Parrott, a Mateusza - McCreesh, koncerty skrzypcowe wykona wspomniana Rachel Podger, a na zakończenie zagra gambista Jonathan Manson i klawesynista Trevor Pinnock.  - Chcieliśmy z Paulem McCreeshem upamiętnić wielki festiwal, który odbył się dokładnie 100 lat temu w ówczesnym Wrocławiu (Breslau). Tak duża prezentacja dzieł bachowskich była na owe czasy niespotykanym wydarzeniem. Zastanawialiśmy się, czy by nie zrekonstruować jakiś koncertów, ale były one układane sto lat temu i są bardzo specyficznie.(…) Na dzisiejsze czasy byłoby to zbyt ekstrawaganckie - wyjaśnia Andrzej Kosendiak, dyrektor Festiwalu.

W kolejny weekend, 4–9 września, usłyszymy utwory: Orlando di Lasso, Haydna, Mendelssohna, a także muzykę XX w. Będą też polskie akcenty: dzieła Pawła Mykietyna i Pawła Łukaszewskiego.

47. Międzynarodowy Festiwal" Wratislavia Cantans potrwa do 9 września.

Czytaj także

Muzyka, która wprawia w trans

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2011 08:00
Festiwale sakralne w Indiach mają olbrzymią publiczność. Ale i gatunków religijnej muzyki w tym wielokulturowym kraju jest mnóstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bach w czeskiej i francuskiej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 14:23
Irena Chřibkova, czeska organistka będzie gościem koncertu międzynarodowego festiwalu organowego "Johann Sebastian Bach". To ostatni z cyklu koncertów, które odbywają się od początku lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa 47. Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 11:40
We Wrocławiu trwa słynny festiwal oratoryjno-kantatowy. Dwójka patronuje temu ważnemu wydarzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBC Proms: ostatnie dni pod znakiem berlińskiej orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 14:27
Agata Kwiecińska, która przysłuchuje się słynnemu londyńskiemu festiwalowi, opowiedziała o największych jego niespodziankach w najbliższych dniach.
rozwiń zwiń