Muzyka

Nie miała w sobie wiele z celebrytki

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 23:50
Dziś mija 15. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Wybitną poetkę wspomina kompozytor Jerzy Satanowski
Audio
  • Jerzy Satanowski o Agnieszce Osieckiej - reportaż Anny Depczyńskiej
  • Cała Polska śpiewała jej teksty... - reportaż Anny Depczyńskiej
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaFoto: www.okularnicy.org.pl

– Agnieszka Osiecka nie była celebrytką – zapewnia Jerzy Satanowski. Kompozytor podkreśla, że choć cała Polska śpiewała jej teksty, choć zwroty z jej piosenek weszły do potocznej polszczyzny, poetka była pozbawiona jakichkolwiek cech gwiazdy. – Była "klasykiem", zawsze jednak otaczała się młodymi muzykami i obiecywała im pomoc. Choć miała pod ręką wielkie gwiazdy estrady, wciąż fascynowała się zupełnie nieznanymi wykonawcami i dla nich właśnie chciała pisać – przekonuje.

– To, co nas łączyło, miało pewien specyficzny rys – przyznaje Jerzy Stanowski. – Osiecka zwracała się do mnie zazwyczaj z piosenkami ciężkimi, które miały typowo teatralną genealogię. Podobnie jak Zygmunta Koniecznego, Osiecka umieściła mnie w zupełnie innej kategorii niż na przykład Marylę Rodowicz, dla której pisała piosenki o przeznaczeniu typowo estradowym – podkreśla kompozytor w rozmowie z Anną Depczyńską.

– Ceniłem jej umiejętność opowiadania historii – podkreśla Jerzy Satanowski. Kompozytor zaznacza, że choć jego współpraca z Osiecką trwała długo, nigdy nie dochodziło między nimi do starć. – Ceniła to, że  jestem z wykształcenia filologiem, i uważała, że moje intuicje językowe są słuszne, że można mi zaufać. Czasem trzeba było dopisać kilka wersów, czasem skrócić, lub kilka słów zmodyfikować. Bardzo chętnie na to przystawała. Pisała niezwykle szybko, potrafiła stworzyć tekst w ciągu godziny – wspomina.

Więcej w rozmowie Anny Depczyńskiej z Jerzym Satanowskim. Posłuchaj.

Am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pamiętajmy o Osieckiej - zobacz koncert finałowy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2010 20:05
Wszystkich z Państwa, którzy nie mogą osobiście zjawić się dziś w studiu im. Agnieszki Osieckiej, zapraszamy przed radioodbiorniki oraz na naszą stronę, gdzie będzie można obejrzeć koncert na żywo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostańmy przyjaciółmi" czyli: "Uwiedź mnie!"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2010 08:20
Jak stać się mistrzem flirtu i żonglować emocjami zdradził na "Warsztatach uwodzenia w relacjach" Adam Wysokiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka między życiem a śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 07:01
- Obrazy Fridy Kahlo, pełne egzotycznej magii, pełniły rolę egzorcyzmów i publicznej spowiedzi - mówi kuratorka wiedeńskiej wystawy artystki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzostwa świata kurierów rowerowych w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 17:33
Uczestnicy mistrzostw rywalizują w specjalnym miasteczku symulującym prawdziwą "miejską dżunglę". Po godzinach natomiast chętnie... słuchają reggae.
rozwiń zwiń