X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Czyja to "Autobiografia"?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 11:00
19 grudnia Zbigniew Hołdys skończył 60 lat. Z tej okazji przypominamy historię jego największego przeboju.
Audio

– "Autobiografia" przeleżała sporo czasu, dostałem bowiem do napisania długi nudny kawałek – opowiadał o swych zmaganiach z balladą skomponowaną przez Zbigniewa Hołdysa Bogdan Olewicz. Współpracujący z Perfectem tekściarz w tamtym czasie miał już na koncie słowa do kilku wielkich przebojów grupy, z "Nie płacz Ewka" i "Niewiele ci mogę dać" na czele. Tym razem autor nie wierzył w powodzenie nowej kompozycji Hołdysa. – Nie miałem do niej serca, na komentarz polityczny było to za rozwlekłe, hitowego szlagwortu też w tym nie było, w sumie kłopot – opowiadał Olewicz Adamowi Halberowi.

Przełom nastąpił przypadkowo, gdy pewna polonijna firma, która chciała zatrudnić tekściarza, poprosiła go o napisanie swojego CV. – Rzeźbiłem swój życiorys parę godzin i następnego dnia, gdy wstałem z głową pełną wczorajszych myśli, postanowiłem napisać życiorys, ale w innej formie. Do 14:00 tekst spłynął do kajetu – wspominał Olewicz.

Tekściarz zawarł w słowach piosenki nie tylko swoje doświadczenia ("ojciec Bóg wie gdzie martenowski stawiał piec"), ale też przeżycia kompozytora ("klezmer kazał mi grać takie rzeczy, że jeszcze mi wstyd"). Według Olewicza zespół po pierwszej prezentacji tekstu nie był nim zachwycony. Do tego doszły spory pomiędzy muzykami, gdyż Zbigniew Hołdys uparł się, żeby zaśpiewać utwór samemu. – Chyba nie dałby rady, skoro Grzesiek Markowski walczył z piosenką przez cały dzień – dopowiadał Olewicz.

Pomimo problemów z powstaniem utworu (w pewnym momencie grupa chciała nawet z niego zrezygnować) "Autobiografia" za sprawą Piotra Kaczkowskiego i Programu Trzeciego stała się ogólnopolskim przebojem. – Każdy ze słuchaczy znajduje w niej cząstkę ze swojego życia i pojawia się taka myśl: przecież to jest o mnie! – tłumaczył przyczyny kultowości piosenki Olewicz.

Więcej o piosence "Autobiografia" pochodzącej z wydanej w 1982 roku płyty "UNU" w dźwięku "Perfect – Autobiografia (felieton Adama Halbera)".

Czytaj także

Bogdan Olewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2007 14:00
Dzisiaj prywatną kolekcję przedstawi Bogdan Olewicz - polski autor tekstów piosenek i dziennikarz. Współpracował z Perfectem, Lady Pank, Zbigniewem Hołdysem, Anną Jantar, Urszulą. Wchodził w skład jury wybierającego Piosenkę dla Europy na potrzeby Konkursu Piosenki Eurowizji 2006. A do nas przyniesie swoje ulubione polskie piosenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eyjafjallajokull nie pokrzyżował planów Perfectu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 07:00
30. rocznica istnienia Perfectu wzbudziła kontrowersje. Zasady liczenia wieku zespołu tłumaczyli w "Muzycznej Jedynce" Grzegorz Markowski i Dariusz Kozakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków: z okazji 30-lecia swojego istnienia wystąpi zespół Perfect

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 00:05
Koncert odbędzie się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perfect. Symfonicznie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 10:12
Największe przeboje "Perfektu" w nowych aranżacjach na orkiestrę symfoniczną. dyr. Wiesław Pieregorulka Polskie Radio 2002
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perfect i Armia w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 06:00
W Trójce trwają wyjątkowe muzyczne noce. Przez cały tydzień przypominamy koncerty znakomitych artystów.
rozwiń zwiń