X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

30 najlepszych piosenek U2: europejskie zoo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 15:00
W przerwie między gigantyczną trasą koncertową Irlandczycy nagrali ambitną płytę – zarówno pod względem treści, jak i formy.
Audio

W kolejnym odcinku porannych trójkowych prezentacji 30 najlepszych piosenek U2, muzycy opowiadali o singlach z albumu "Zooropa".

Album nagrany został w pierwszej połowie 1993 roku w Dublinie. Producentem ponownie był Brian Eno. Pomagali mu Mark "The Flood" Ellis i gitarzysta The Edge. Projekt "Zooropa" powstał w wyniku bezpośredniej inspiracji wielką trasą koncertową "ZOO TV", na której zespół był od lutego 1992 roku.

Album ukazał się w połowie trasy – w lipcu 1993 roku. Tournee było wielkim wydarzeniem multimedialnym. Na scenie ustawiono telebimy prezentujące efekty wizualne, przypadkowe klipy wideo, fragmenty programów telewizyjnych i błyskające frazy tekstowe. Oprawa niosła satyryczny przekaz na temat istoty współczesnych mediów. Również sama płyta rozwijała wątki, którymi grupa bawiła się w czasie tournee, takie jak znaczenie technologii i przesyt informacji.

"Zooropa" to także dalszy ciąg poszukiwań muzycznych U2. Zespół krytykowany był za wydaną pod koniec lat 80. płytę "Rattle And Hum", która odwoływała się do tradycyjnej muzyki amerykańskiej – bluesa, folku, korzennego rock’n’rollowego brzmienia w duchu Bo Diddleya i Boba Dylana.

Nagrany w Berlinie "Achtung Baby" był zwrotem w stronę eksperymentów – elementów alternatywnego rocka i industrialu. Album "Zooropa" jeszcze bardziej bawi się formą, przekazem, tekstami i brzmieniem, poszerzając je o elementy muzyki tanecznej. To krążek świetnie oddający ducha wczesnych lat 90., z aluzjami do świeżo zawiązanej Unii Europejskiej, III Rzeszy, komunizmu, ale też zwiększającej się roli technologii czy masowej konsumpcji obrazów medialnych. Sam Bono nazwał tę płytę "manifestem czasów niepewności".

"Numb"

Utwór nie załapał się na "Achtung Baby". Na jego berlińskie pochodzenie wskazuje inspiracja jednym z nazistowskich filmów propagandowych. Niespodziewanie rapującym wokalistą na scenie i w studiu okazał się The Edge, wspomagany tylko w chórkach przez Bono i Larry’ego.

Bono i The Edge: - Nie chcieliśmy brać dodatkowych muzyków na trasę koncertową, więc zaczęliśmy podpierać się technologią, żeby wypełnić pustkę.

"Stay (Faraway, So Close)!"

Utwór opowiada o zagubionej w świecie mediów celebrytce.

Bono: - To, co w rock’n’rollu niebezpieczne, to spadek po latach 60. Seks, dragi, rock'n'roll, to w tej chwili już tylko korporacyjna komercja. Jedne gwiazdy znikają trzeba znaleźć następne. Bzdura. Rebelia i bunt są dziś znacznie bardziej skomplikowane. Przymiotnik "wywrotowy" nie oznacza niszczenia pokoi hotelowych. Zadziwiające, że ludzie wciąż to tak postrzegają.

"The First Time"

Piosenka przypomina brzmienie Velvet Underground, początkowo napisano ją jednak dla legendy muzyki soul - Ala Greena. Trafiła na album "Zooropa" i do repertuaru koncertowego U2.

The Edge: - Pomysł na tę trasę to były ekrany wideo i tyle. I zaraz pojawił się następny problem: mamy ekrany i co dalej. Dla nas granie koncertów to nigdy nie było po prostu odgrywanie piosenek, jak na płycie. Występy na żywo otwierały zupełnie nowe możliwości.

(kow)

Aby odsłuchać opowieści o piosenkach z płyty "Zooropa" wystarczy w kliknąć w ikonę dźwięku znajdującą się po prawej stronie w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

30 najlepszych piosenek U2

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 12:00
Piotr Metz w porannym "Zapraszamy do Trójki" prezentował historie piosenek najpopularniejszej irlandzkiej grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bono nie chciał nagrywać największego hitu U2

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 13:10
Już drugi tydzień Piotr Metz w porannym paśmie Trójki prezentuje historie piosenek najpopularniejszej irlandzkiej grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najbardziej amerykańska płyta w karierze U2

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 11:18
Bohaterkami trzeciego tygodnia trójkowych poranków z Bono i spółką były piosenki z płyty "Rattle and Hum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 najlepszych piosenek U2: okres berliński

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 11:00
W kolejnym tygodniu z irlandzkim kwartetem usłyszeliśmy historie piosenek z albumu “Achtung Baby”.
rozwiń zwiń