Wyśmienite warunki narciarskie w świętokrzyskiem

IAR
Aneta Hołówek 07.01.2011

Od 50 do 150 centymetrów śniegu leży na stokach narciarskich w województwie świętokrzyskim. Właściciele ośrodków zapewniają, że w piątek warunki do jazdy na nartach są bardzo dobre, wręcz wyśmienite.

Wielu mieszkańców regionu i turystów wybrało się pojeździć na nartach czy snowboardzie w czwartek 6 stycznia - skorzystali z wolnego w Trzech Króli. W piątek na trasach jest mniej tłoku.

1,5 metra śniegu leży na stoku w Niestachowie. Czynne są trzy wyciągi orczykowe i jeden bezpodporowy - dla dzieci i początkujących. Można tu szusować w godzinach 9-21.
Taka sama ilość śniegu pokrywa trasę na górze Telegraf w Kielcach. Stok jest stromy - w górnej części porównywalny z zakopiańskim Nosalem - i wąski. Narciarze mają tu do dyspozycji podwójny wyciąg orczykowy. Mniej doświadczeni, mogą w stolicy regionu pojeździć także na trasie na Stadionie - leży tu 120 cm zmrożonego śniegu. Można korzystać z orczyka oraz wyciągu taśmowego i bezpodporowego dla uczących się jeździć. Wyciągi przy kieleckich stokach czynne są od godz. 10. do 22.

140 cm śniegu leży w Bałtowie. Czynne są dwa wyciągi orczykowe i jeden przy szkółce. Dwie trasy dla średnio zaawansowanych oraz doświadczonych narciarzy liczą w sumie 910 m długości. Od piątku do niedzieli ośrodek jest czynny w godzinach 9-22.

W takich samych godzinach można szusować na stoku ośrodka "Sabat" w Krajnie, gdzie leży od 60 do 80 cm białego puchu. Narciarze mają tu do dyspozycji dwa wyciągi orczykowe.

Dobre warunki dla amatorów "białego szaleństwa" są także w Tumlinie, gdzie na stoku leży ok. metr śniegu.

Z kolei w ośrodku "Baba Jaga" w Bodzentynie, leży ok. 50 cm białego puchu. Wyciągi w tych miejscowościach są czynne od godz. 10 do 22.

Termometry wskazują od -2 do 0 stopni Celsjusza. Zapowiadane przez meteorologów ocieplenie nie powinno pogorszyć warunków do szusowania - pod warunkiem, że nie będzie padał deszcz.

Wszystkie stoki w regionie są oświetlone, ratrakowane i wyposażone w sprzęt do sztucznego naśnieżania. Przy stokach znajdują się wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, parkingi oraz bary i restauracje.

Większość ośrodków narciarskich znajduje się w miejscowościach powiatu kieleckiego odległych od stolicy województwa maksymalnie o 30 km. Jedynie trasy w Bałtowie znajdują się w powiecie ostrowieckim, 77 km od Kielc.

ah

Najczęściej czytane