Raport Białoruś

MFW o Białorusi: zagrożona stabilność gospodarcza kraju

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:50
Władze Białorusi powinny podjąć zdecydowane działania wobec zagrożeń dla stabilności gospodarczej kraju - oceniła Rada Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego po przeprowadzeniu monitoringu na Białorusi.
Siedziba Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie
Siedziba Międzynarodowego Funduszu Walutowego w WaszyngtonieFoto: imf.org

MFW prognozuje utrzymanie się niskiego tempa wzrostu na Białorusi oraz trudności w bilansie płatniczym.

- Istnieje poważne ryzyko pogorszenia się sytuacji. W szczególności dalsze pogorszenie salda rachunku obrotów bieżących lub bilansu płatniczego może zwiększyć presję na rezerwy walutowe i rubla białoruskiego - podkreśla MFW w raporcie, o którym piszą w środę białoruskie media. Jak dodaje MFW, w pierwszym półroczu deficyt salda rachunku obrotów bieżących wyniósł 9,5 proc. PKB.

MFW zwraca uwagę na niski wzrost gospodarczy Białorusi - 1,1 proc. PKB w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku - przy znacznym wzroście zarobków; według danych urzędu statystycznego Biełstat średnie wynagrodzenie w październiku wynosiło równowartość 599 USD. Eksperci MFW oceniają, że niepokój budzą także zagrożenia w sferze bankowości, m.in. w związku z szybkim wzrostem kredytowania w walutach obcych. Wszystko to sprzyja pogłębieniu braku wewnętrznej równowagi gospodarczej. Inflacja wprawdzie zahamowała w pierwszym półroczu, ale we wrześniu znów wzrosła i jest obecnie dwucyfrowa; według Biełstatu wynosi 13,8 proc. po 11 miesiącach tego roku.

Zalecenia MFW

Wobec zagrożeń dla stabilności i spadku rezerw MFW zaleca władzom Białorusi zaostrzenie polityki makroekonomicznej oraz głębokie reformy strukturalne, w tym kompleksową liberalizację cen, zmniejszenie roli państwa w gospodarce oraz wzmocnienie osłon socjalnych.

MFW uważa za niezbędne m.in. powstrzymanie wzrostu wynagrodzeń w 2014 roku oraz radykalne zmniejszenie kredytowania celowego i przekazanie go Bankowi Rozwoju w celu stymulowania działania banków państwowych na zasadach komercyjnych.

Gubernatorzy MFW z zadowoleniem przyjęli podjęte ostatnio kroki zmierzające do ograniczenia kredytowania bankowego na Białorusi, apelując jednocześnie o uważne monitorowanie rozwoju sytuacji w tej sferze.

- Poparcie nowej umowy z Funduszem będzie zależeć od zdecydowanego zaangażowania Białorusi w kompleksowy pakiet posunięć zmierzających do przeprowadzenia takich reform w połączeniu ze zdecydowaną polityką makroekonomiczną - podkreślono.

10 października rząd i bank narodowy Białorusi zatwierdziły plan reform strukturalnych. Jak zaznaczył wiceminister gospodarki Dźmitry Hałuchou, ich celem jest położenie fundamentów pod zwiększenie efektywności i konkurencyjności białoruskiej gospodarki. Przewidziano m.in. działania w sferze prywatyzacji, ograniczenie kredytowania gospodarki oraz zreformowanie systemu emerytalnego.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: miałem się modlić do zardzewiałej rury?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 06:00
Aleksander Łukaszenka przekonuje, że zawarł z Kremlem bardzo korzystną umowę, sprzedając jej kluczowe przedsiębiorstwo białoruskie, Biełtransgaz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: jestem człowiekiem sowieckim, tęsknię za ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:03
Przywódca białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka stwierdził, że brakuje mu Związku Radzieckiego i odczuwa za nim dużą nostalgię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka do Rosjan: nie wyciągajcie ręki po ten kawałek ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 12:00
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że Rosjanie są "braćmi", ale nie powinni wyciągać ręki po białoruską ziemię. Z drugiej strony stwierdził, że jeśli Zachód krytykuje Białoruś, to oznacza, że Białoruś dobrze postępuje. A jeśli Zachód chwali Białoruś, to znaczy, że popełnia ona błąd - oświadczył kierownik białoruskiego państwa.
rozwiń zwiń