X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Czarnobylski Szlak na Białorusi. Zatrzymania za koszulkę ”Łukaszenka odejdź”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 22:00
W Mińsku odbył się marsz niezależnych środowisk w rocznicę katastrofy w Czarnobylu. Zatrzymano co najmniej trzy osoby. Wiec kończący Czarnobylski Szlak przyjął apel, by zatrzymać budowę elektrowni atomowej, która powstaje w Ostrowcu i by wycofać z Białorusi rosyjskie samoloty, zdolne przenosić broń jądrową.
Jurij Rubcow w koszulce Łukaszenka odejdź rozmawia z dziennikarzem Radia Swaboda
Jurij Rubcow "w koszulce Łukaszenka odejdź" rozmawia z dziennikarzem Radia SwabodaFoto: svaboda.org

Jak informuje Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, jeszcze przed marszem zatrzymano prewencyjnie sześciu opozycjonistów, w tym byłych więźniów politycznych (są to Źmicier Daszkiewicz, Maksym Winiarski, Aleksander Franckiewicz, Ilja Dabrawator, Aleskander Ściepanienka, Uładz Siargiejeu) i dwóch kibiców (to Anatol Miraszniczenka i Uładzisłau Zapasau) Natomiast po marszu ludzie w cywilu wywieźli w nieznane miejsce Jurija Rubcowa w koszulce z napisem ”Łukaszenka odejdź” i towarzyszących mu Leanida Smauża i ich kolegę Mykołę. Świadkiem tych wydarzeń była aktywistka Wolja Nikołajczuk. Jak napisała na portalu społecznościowym, do zatrzymania doszło w trolejbusie, potem mężczyzn umieszczono w mikrobusie i wywieziono.

Wideo: zatrzymanie Jurija Rubcowa i jego znajomych

Pochód i wiec

W Czarnobylskim Szlaku, który co roku w rocznicę katastrofy organizują środowiska niezależne, uczestniczyło w tym roku od kilkuset do ponad pół tysiąca ludzi. Pochód przeszedł od placu naprzeciwko Akademii Nauk przy głównej ulicy miasta, prospekcie Niepodległości, do odległego o 2 km, parku Przyjaźni Narodów. Tam odbył się wiec, w którym wzięło udział już mniej osób. Teren przeznaczony na wiec był ogrodzony bramkami i by przejść do wewnątrz trzeba było poddać się szczegółowej kontroli milicji przy bramce. Niektorych osób, które miały ze sobą transparenty, nie wpuszczano.

Wiec zakończył się przyjęciem apelu o zaprzestanie budowy pierwszej elektrowni atomowej na Białorusi

W czasie pochodu niesiono ikonę Matki Bożej Czarnobylskiej, żółte baloniki z symbolem skażenia radioaktywnego oraz transparenty z napisami "Drugiemu Czarnobylowi nie" czy "Eurazyjska Unia Gospodarcza - drugim Czarnobylem". Skandowano "Wolność więźniom politycznym" oraz "Chwała Ukrainie - bohaterom chwała". W tłumie pojawiała się symbolika ukraińska.

Przeciw nowej elektrowni atomowej i przeciw wojnie
Lider opozycyjnej Partii BNF Alaksiej Janukiewicz podkreślił na wiecu, że Czarnobyl ciągle zabija Białorusinów. - Wciąż jadamy produkty ze skażonych terenów, nie otrzymujemy odpowiedniej pomocy i są zatajane informacje - podkreślił.
Uczestnicy wiecu przyjęli odezwę, w której zaapelowali o natychmiastowe zaprzestanie budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu (biał. Astrawiec), ok. 250 km na północny wschód od Grodna przy granicy z Litwą, o ujawnienie informacji o skutkach katastrofy czarnobylskiej na Białorusi, o zaprzestanie wznawiania działalności rolniczej na skażonych obszarach oraz o usunięcie z terytorium Białorusi rosyjskich samolotów zdolnych do przenoszenia broni jądrowej.
- Opowiadamy się za światem bezatomowym! Jesteśmy za zrównoważoną, bezpieczną energetyką oraz za energetyczną niezależnością Białorusi! Nie elektrowni atomowej w Ostrowcu! Nie wojnie! - napisano w rezolucji.
Białoruś była państwem, które najbardziej ucierpiało na skutek wybuchu w Czarnobylu na Ukrainie 26 kwietnia 1986 roku. Napromieniowaniu uległo 23 proc. obszaru państwa, na którym mieszkało 1,8 mln osób. Z najbardziej skażonej strefy wysiedlono ponad 130 tysięcy ludzi.
Według danych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na skażonych terenach Białorusi wciąż mieszka ponad 1,1 mln osób, czyli 12 proc. ludności kraju. Resort podkreśla jednak, że powierzchnia skażonych obszarów stale się zmniejsza i wynosi teraz ok. 30 tys. km kwadratowych.

Wideorelację na kanale YouTube z tegorocznego wydarzenia już po raz kolejny prowadziło niezależne Radio Swoboda. Podczas niej przeprowadzono wiele ciekawych rozmów z uczestniczącymi w marszu białoruskimi opozycjonistami, działaczami i mieszkańcami Mińska.

Cały wideozapis można zobaczyć tutaj:

PAP/Svaboda.org/Spring96.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruski opozycjonista Maksym Winiarski w areszcie. Głoduje, odmawia nawet wody

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 23:00
Aktywista Europejskiej Białorusi Maksym Winiarski został skazany na 12 dni aresztu za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom milicji. Ogłosił protest głodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: areszty prewencyjne przed rocznicą katastrofy w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:58
Kilku działaczy białoruskich środowisk niezależnych i opozycyjnych zostało w ostatnich dniach skazanych na kary aresztu od 5 do 12 dni, co niezależni aktywiści wiążą z planowanym na sobotę dorocznym marszem w rocznicę tragedii czarnobylskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka zapełnia areszty przed przyjazdem Putina? Skazany Źmicier Daszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:02
Białoruski opozycjonista Źmicier Daszkiewicz został aresztowany na 25 dni. Prewencyjnie zatrzymano również kilka innych osób. Niezależne środowiska na Białorusi wiążą te działania z Czarnobylskim Szlakiem, który odbywa się w sobotę, z mistrzostwami hokeja i także z wizytą Władimira Putina w Mińsku, 29 kwietnia.
rozwiń zwiń