Raport Białoruś

Łukaszenka zapełnia areszty przed przyjazdem Putina? Skazany Źmicier Daszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 20:02
Białoruski opozycjonista Źmicier Daszkiewicz został aresztowany na 25 dni. Prewencyjnie zatrzymano również kilka innych osób. Niezależne środowiska na Białorusi wiążą te działania z Czarnobylskim Szlakiem, który odbywa się w sobotę, z mistrzostwami hokeja i także z wizytą Władimira Putina w Mińsku, 29 kwietnia.
Źmicier Daszkiewicz (L) z żoną Nastą
Źmicier Daszkiewicz (L) z żoną Nastą Foto: spring96.org

Były białoruski więzień polityczny, jeden z liderów opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz został w piątek skazany na 25 dni aresztu. Daszkiewicza skazano z dwóch artykułów: o złamaniu zasad nadzoru prewencyjnego oraz o niepodporządkowaniu się poleceniom milicji odpowiednio na 15 i 10 dni aresztu. 

Według opozycjonisty aresztowanie go ma związek z działalnością Młodego Frontu przed sobotnim marszem środowisk niezależnych w rocznicę katastrofy czarnobylskiej oraz przed mistrzostwami świata w hokeju na lodzie, które rozpoczną się 9 maja w Mińsku.

Portal Centrum Organizacji Praw Człowieka Wiasna zauważa, że w ostatnich dniach zatrzymano prewencyjnie czterech innych opozycjonistów (są to Maksim Winiarski, prowadzący obecnie już czwarty dzień suchą głodówkę, nie przyjmujący w areszcie nawet wody, Ilija Dabratwor, Aliaksandr Sciepanienka i Uładzimir Siarhiejeu). Obrońcy praw człowieka nie wykluczają, że zatrzymania mają miejsce z wizytą także z Władimira Putina na Białorusi, planowaną na 29 kwietnia.

Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu mają się spotkać 29 kwietnia w Mińsku na posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Ekonomicznej, by rozmawiać o stworzeniu przez te trzy państwa Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Jak zakłada Kreml, wstępne porozumienie ma być podpisane pod koniec maja, a nowa struktura integracyjna Kremla ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2015 roku. Na obradach mają też być zbadane postępy Armenii i Kazachstanu, bo Moskwa zakłada przytępianie tych państw na razie do Unii Celnej i Wspólnej Przestrzeni Ekonomicznej.

Były więzień polityczny

Wyrok 25 dni aresztu wydał sędzia Jurij Gorbatowskij w sądzie rejonu pierwomajskiego. Przeciwko Daszkiewiczowi zeznawali dwaj funkcjonariusze OMON – Mozolewskiej i Rucewicz – pisze Radio Swaboda. Daszkiewicz mówił, że noc z czwartku na piątek spędził w oddziale milicji w rejonie pierwomajskim, musiał spać na betonowej podłodze i nie dostał nawet wody do picia.

Daszkiewicz pod koniec sierpnia ubiegłego roku został zwolniony z więzienia po ponad 2,5 roku pozbawienia wolności. Był jednak objęty nadzorem prewencyjnym, wobec czego nie było mu wolno opuszczać miejsca zamieszkania od godz. 20 do 6 rano.

Opozycjonista, którego zatrzymano w czwartek około godz. 22 wieczorem przed klatką schodową jego domu, przyznał w sądzie, że spóźnił się do domu, bo musiał dłużej zostać w pracy, ale zarzut niepodporządkowania się poleceniom milicjanta nazwał bzdurą.

Daszkiewicza skazano na dwa lata kolonii karnej w marcu 2011 roku z zaliczeniem okresu aresztu od grudnia 2010 r. Sąd uznał, że dzień przed wyborami prezydenckimi z 19 grudnia 2010 roku wraz z innym działaczem Młodego Frontu pobił on dwóch przygodnie napotkanych mężczyzn. Oskarżeni działacze twierdzili, że to oni padli ofiarą napaści, a całe zajście było zainscenizowane.

Pod koniec sierpnia 2012 roku Daszkiewicza skazano na dodatkowy rok kolonii karnej z zaliczeniem czterech miesięcy, jakie pozostały mu do odsiedzenia z poprzedniego wyroku. Sąd w kolonii karnej uznał, że jest winny złośliwego niepodporządkowywania się nakazom administracji.

W obronie Daszkiewicza, który został uznany za więźnia politycznego, występowały największe międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, w tym Human Rights Watch i Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH).

Powstały w 1997 roku Młody Front jest największą młodzieżową organizacją prodemokratyczną na Białorusi, liczy - według własnych szacunków - 1000-1500 członków. Wielokrotnie próbował się oficjalnie zarejestrować na Białorusi jako organizacja, ale za każdym razem spotykał się z odmową władz. Ostatecznie zarejestrował się w Czechach.

PAP/spring96.org/svaboda.org/in./agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: opozycja chce odwołania ambasadora Izraela w Mińsku i przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 18:21
Przedstawiciele białoruskiej opozycji wyrazili oburzenie słowami Josifa Szagala o białoruskich więźniach w politycznych. Część opozycji uważa, że powinien zostać odwołany. On sam zaproponował opozycjonistom spotkanie w piątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie błędne koło: więzienie za brak rejestracji, a ta jest niemożliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:46
Na Białorusi niezależne organizacje pozarządowe z reguły nie dostają zgody na rejestrację. Natomiast za działalność bez niej grozi kara pozbawienia wolności. Dlatego Białoruski Dom w Warszawie uruchomiło centrum wspierające działaczy, którzy chcieliby zalegalizować organizację - w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Autuchowicz po pięciu latach na wolności. "Skazano mnie bez powodu"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 18:00
Po odbyciu długiego wyroku więzienie opuścił Mikołaj Autuchowicz, białoruski przedsiębiorca i więzień polityczny. Za kratami spędził 5 lat i dwa miesiące - bo rzekomo znaleziono u niego pięć naboi. Z celi wyniósł ogromną torbę z 2000 listami, które napisano do niego z Białorusi i innych krajów. Zaznaczył, że były one jedyną formą kontaktu ze światem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: bilety na mecze hokeja będą sprawdzane też przy wyjeździe

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 11:44
Obywatelom państw, z którymi Białoruś ma reżim wizowy, przybywającym na majowe mistrzostwa świata w hokeju na lodzie w Mińsku z Rosji, bilety na zawody będą sprawdzane przy wyjeździe - poinformowano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Solidarni z Białorusią”. Białorusini, Ukraińcy i Polacy na wyjątkowym koncercie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 11:00
Na scenie w Warszawie wystąpią: legendarny zespół białoruski Lyapis Trubetskoy, Amaroka z Mińska, ukraińska grupa Kozak System, Maleo Reggae Rockers. Wśród gości specjalnych będzie Andrzej Poczobut, słynny polski dziennikarz mieszkający w Grodnie. Wstęp jest wolny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: znany obrońca praw człowieka oskarżony i aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 23:00
Na Białorusi aresztowano Andreja Bandarenkę. Ten znany obrońca praw więźniów został zatrzymany 1 kwietnia, ale dopiero dziesięć dni później dowiedziały się o tym mińskie media.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Nie doceniliśmy siły rosyjskiej propagandy. Jeśli nie będzie wolnych mediów, stracimy niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 23:00
Zdziwiłem się, kiedy bliscy znajomi uwierzyli w opowieści o banderowcach mordujących ludzi na Majdanie. Okazuje się, że propaganda serwowana na modłę Goebbelsa jest skuteczna. To odkrycie mnie poraziło. Tym bardziej trzeba wesprzeć media niezależne. Jeśli ich nie będzie, nie uda im się przekrzyczeć rosyjskiej propagandy, to stracimy suwerenne państwo - pisze białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista Maksym Winiarski w areszcie. Głoduje, odmawia nawet wody

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 23:00
Aktywista Europejskiej Białorusi Maksym Winiarski został skazany na 12 dni aresztu za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom milicji. Ogłosił protest głodowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Organizacje praw człowieka: politycy nie powinni przyjeżdżać na mistrzostwa hokeja

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 19:00
Międzynarodowe i białoruskie organizacje obrony praw człowieka zaapelowały o nieprzysyłanie na majowe mistrzostwa świata w hokeju na lodzie w Mińsku oficjalnych delegacji rządowych.
rozwiń zwiń