Raport Białoruś

Białoruś: areszty prewencyjne przed rocznicą katastrofy w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 16:58
Kilku działaczy białoruskich środowisk niezależnych i opozycyjnych zostało w ostatnich dniach skazanych na kary aresztu od 5 do 12 dni, co niezależni aktywiści wiążą z planowanym na sobotę dorocznym marszem w rocznicę tragedii czarnobylskiej.
Czarnobylski szlak 2013
Czarnobylski szlak 2013Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Szef organizacji społecznej Alternatywa Aleh Korban powiadomił w czwartek o skazaniu dwóch działaczy Alternatywy na 5 dni aresztu. - Dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem, gdy spróbowaliśmy dowiedzieć się o los zatrzymanego (innego działacza Alternatywy) Illi Dabratwora. Zatelefonowaliśmy do więzienia (…). Powiedziano nam, że są tam jeszcze (inni) ludzie - powiedział Korban.

Wiąże on aresztowania z planowanym na sobotę dorocznym marszem środowisk niezależnych w rocznicę katastrofy czarnobylskiej z 26 kwietnia 1986 r., zwanym Czarnobylskim Szlakiem. - Władze boją się i są zaniepokojone przedsiębiorczością i aktywnością działaczy społeczności obywatelskiej. Myślę, że chcą zastraszyć uczestników akcji - powiedział.

Inna przyczyną może być według Korbana rozpoczęcie przez Alternatywę kampanii "O niezależną Białoruś". - W tych dniach planowaliśmy zorganizowanie akcji popularyzującej białoruską symbolikę - oznajmił.

Aresztowani ostatnio działacze Alternatywy to członek opozycyjnej Zjednoczonej Patii Obywatelskiej Alaksandr Sciepanienka oraz były więzień polityczny Uładzimir Siarhiejeu.

W środę na 10 dni aresztu skazano innego działacza Alternatywy Ilję Dabratwora. Uznano go za winnego przeklinania w miejscu publicznym oraz niepodporządkowania się poleceniom milicji. Z tego ostatniego artykułu na 12 dni aresztu skazano we wtorek koordynatora opozycyjnego ruchu "Europejska Białoruś" Maksyma Winiarskiego. Obaj także uznali, że ich wyroki mają związek z Czarnobylskim Szlakiem. [Maksym Winiarski ogłosił głodówkę w areszcie, odmawia także picia wody >>>].

Władze białoruskie zezwoliły w tym roku na przemarsz Czarnobylskiego Szlaku od placu naprzeciwko Akademii Nauk przy centralnym prospekcie Niepodległości do parku Przyjaźni Narodów. Organizatorzy zapowiadają, że głównymi wątkami tegorocznego marszu będzie żądanie likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu oraz usunięcie atomowego zagrożenia ze strony Rosji w związku z budową na Białorusi pierwszej elektrowni atomowej w Ostrowcu oraz możliwością wyposażenia w głowice jądrowe samolotów stacjonujących na terytorium Białorusi.

Białoruś była państwem, które najbardziej ucierpiało na skutek wybuchu w Czarnobylu na Ukrainie. Napromieniowaniu uległo 23 proc. jej obszaru, na którym mieszkało 1,8 mln osób, czyli 19 proc. ludności. Z najbardziej skażonej strefy wysiedlono ponad 130 tysięcy osób.

W ostatnich latach władze białoruskie skreśliły około tysiąca miejscowości z listy obszarów, na których istnieje niebezpieczeństwo podwyższonego promieniowania. Według danych rządowych obszar strefy skażenia stale się zmniejsza z powodu naturalnego rozpadu cezu-137.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef MSZ Litwy o elektrowni na Białorusi: wielkie niebezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 21:00
Litwa nie sprzeciwia się rozwijaniu energetyki jądrowej przez Białoruś i Rosję, ale nie zgadza się, by elektrownie atomowe powstawały w pobliżu gęsto zaludnionych terenów, bez zachowania norm bezpieczeństwa - powiedział szef litewskiego MSZ Audronius Ażubalis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska elektrownia atomowa ma być najtańsza

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 19:20
Aleksander Łukaszenka, chce aby białoruska elektrownia atomowa była najtańszą ze wszystkich, które Rosjanie zbudowali u siebie i w innych państwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś chce zmniejszyć zużycie gazu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 15:20
Białoruś chce zmniejszyć zużycie gazu ziemnego i planuje, że do 2020 roku spadek ten wyniesie 7 mld metrów sześć. - podała białoruska agencja informacyjna Biełta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnobylski szlak: marsz opozycji w rocznicę katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 18:00
W stolicy Białorusi, Mińsku, odbędzie się demonstracja upamiętniająca rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na Białorusi ponad milion osób mieszka na terenach skażonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatrzymania w dniu czarnobylskiego szlaku. Obława na ekologów, kilka osób w areszcie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 07:00
W rocznicę katastrofy w Czarnobylu i w czasie organizowanego przez opozycję pochodu, tzw. czarnobylskiego szlaku, doszło do zatrzymań działaczy i dziennikarzy – informują białoruskie media niezależne. Część osób zwolniono, ale kilka osób jest nadal w areszcie i czeka ich proces.
rozwiń zwiń