Raport Białoruś

Białoruś: obrońcy praw człowieka apelują, by zaprzestać prześladowania więźnia politycznego Mikoły Statkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 20:37
Białoruscy obrońcy praw człowieka zaapelowali do władz więziennych na Białorusi o zaprzestanie nacisków na więźnia politycznego, byłego kandydata opozycji na prezydenta Mikołę Statkiewicza, który odbywa wyrok 6 lat pozbawienia wolności. Władze więzienia próbują wymusić na nim podpisanie prośby o łaskę do Aleksandra Łukaszenki.
Jeden z białoruskich więźniów politycznych, Mikoła Statkiewicz, podczas procesu
Jeden z białoruskich więźniów politycznych, Mikoła Statkiewicz, podczas procesuFoto: statkevich.org

Centrum Praw Człowieka "Wiasna" oraz Centrum Transformacji Prawnej Lawtrend skierowały w tej sprawie do Departamentu Wykonywania Kar MSW oraz do administracji kolonii karnej nr 17 w Szkłowie pismo, które "Wiasna" opublikowała na swoim portalu.

Obrońcy praw człowieka podkreślają, że Statkiewicza pozbawiono prawa do spotkań z rodziną, a także do otrzymania paczki żywnościowej, umieszczono go na trzy doby w celi izolacyjnej, a w poprzedni piątek przeniesiono na dwa miesiące do pojedynczej celi.

Oprócz tego - jak podkreślają sygnatariusze listu - z wymyślonych powodów uznano go za winnego wykroczeń dyscyplinarnych, co daje podstawę do zaostrzenia mu warunków odbywania kary.

- Obrońcy praw człowieka uważają, że te działania administracji kolonii karnej mają na celu zmuszenie Statkiewicza do podpisania prośby o ułaskawienie (do Aleksandra Łukaszenki) - pisze "Wiasna", podkreślając, że jest to niezgodne z prawem.

W związku z tym obrońcy praw człowieka domagają się zaprzestania nacisków na Statkiewicza, unieważnienia kar administracyjnych nałożonych na niego w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a także wpuszczenia do kolonii nr 17 przedstawicieli organizacji międzynarodowych w celu sprawdzenia warunków odbywania przez niego kary.

Statkiewicz został zatrzymany 19 grudnia 2010 r., po protestach w Mińsku w noc po wyborach prezydenckich na Białorusi, w których był jednym z siedmiu kandydatów opozycji na prezydenta. W maju 2011 r. skazano go na 6 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, uznając za winnego organizacji masowych zamieszek.

PAP/agkm

***

Listy i kartki do Mikoły Statkiewicza można kierować na adres:

Мікола Статкевіч

Магілёўская вобласць, г. Шклоў, папраўчая калонія № 17. 

213004 Беларус

(Mikoła Statkiewicz

Obwód mohylewski, miasto Szkłou, kolonia karna nr 17

213004 Białoruś)

***

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydentem Białorusi – więzień polityczny? ”Łukaszenka mu zazdrości”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 00:22
Więziony od pięciu lat opozycyjny lider Mikoła Statkiewicz powinien być wybrany jedynym kandydatem opozycji na wybory – mówi w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista z Ruchu Solidarności Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carl Bildt: na Białorusi nie powinno być żadnych więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 22:00
Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało byłemu premierowi i ministrowi spraw zagranicznych Szwecji Carlowi Bildtowi na pytanie, dotąd zmierza Białoruś, ironicznym wpisem na Twitterze.
rozwiń zwiń