Raport Białoruś

Carl Bildt: na Białorusi nie powinno być żadnych więźniów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 22:00
Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało byłemu premierowi i ministrowi spraw zagranicznych Szwecji Carlowi Bildtowi na pytanie, dotąd zmierza Białoruś, ironicznym wpisem na Twitterze.
Carl Bildt, były minister spraw zagranicznych Szwecji
Carl Bildt, były minister spraw zagranicznych SzwecjiFoto: Government.se/Johan Ödmann

Bildt, który wziął we wtorek w Mińsku udział w spotkaniu delegacji Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych z białoruskimi deputowanymi, zamieścił na swoim koncie na Twitterze zdjęcie z okna mińskiego hotelu wraz z pytaniem "Dokąd Białoruś rzeczywiście chce zmierzać? Próbujemy znaleźć odpowiedzi podczas spotkań w Mińsku. Sytuacja nie jest łatwa".

 

 

Wieczorem MSZ odpowiedział Bildtowi na Twitterze, nawiązując do zamieszczonej przez niego fotografii: "Skrzyżowanie ulic Lenina i Międzynarodowej, zdjęcie zrobione z hotelu Europa na placu Wolności. To jak gdyby mówi samo za siebie".

"Niewątpliwie na to wygląda - odparł na to Bildt. - W każdym razie bardzo interesująco spędziłem czas".

W środę rano MSZ dopisał jeszcze Bildtowi na Twitterze: "Niech pan pamięta, że to Białoruś wystąpiła z ideą "integracji integracji" i jest ona dużo lepsza, niż się wydaje z daleka".

Bildt podkreślił we wtorek w rozmowie z dziennikarzami, że Europa docenia wysiłki Białorusi na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie. - Doceniliśmy wysiłki Białorusi wspierające integralność terytorialną Ukrainy - zaznaczył.

Zaznaczył jednocześnie, że na Białorusi nie powinno być w ogóle więźniów politycznych. - Dowolna liczba więźniów politycznych, z wyjątkiem zera, jest nie do przyjęcia - podkreślił.

Wpis ministra skomentowali też internauci. Zauważano m.in., że istotna obecnie jest kwestia lojalności białoruskiej armii, nawiązując zapewne do ścisłej współpracy Białorusi z Rosją, wspólnych ćwiczeń, uczestnictwa w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), rosyjskich baz, ścisłej współpracy z Rosją w zakresie obrony przeciwlotniczej. Inny użytkownik Twittera zwrócił uwagę, że najważniejsza jest wola Białorusinów, nie ich aktualnego przywódcy. Zauważono, że wielu Białorusinów chce, aby ich kraj stał się częścią demokratycznej Europy.

PAP/Twitter/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydentem Białorusi – więzień polityczny? ”Łukaszenka mu zazdrości”

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 00:22
Więziony od pięciu lat opozycyjny lider Mikoła Statkiewicz powinien być wybrany jedynym kandydatem opozycji na wybory – mówi w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista z Ruchu Solidarności Razem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka jest wiernym sługą Putina i zagrożeniem dla wolnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 00:25
Aleksander Łukaszenka niszczy białoruski naród i jest adeptem rosyjskiego neoimperializmu. Demokratyczny świat również w swoim interesie powinien pomóc nam wrócić do Europy – apeluje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o ograniczenie programów informacyjnych z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 12:29
Białoruskie partie opozycyjne zaapelowały do władz Białorusi o ograniczenie emisji rosyjskich programów informacyjnych głównie w telewizji. Wskazano, że tworzą one atmosferę nienawiści i otwarcie popierają jedną ze stron konfliktu na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska opozycja wzywa do kontroli nad fundacjami z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 22:44
Opozycyjna Partia Białoruski Front Ludowy (BNF) jest zaniepokojona działaniami takich organizacji, jak Fundacja "Rosyjski Świat" i Rosyjski Instytut Badań Strategicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska opozycja: wojna informacyjna poprzedza okupację

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 12:19
Białorusini są ofiarą kremlowskiej propagandy - można zauważyć początki wojny informacyjnej – ostrzega ruch "O Wolność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspertka PISM: opozycja rozbita, społeczeństwo w marazmie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 19:20
Jak ocenia ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, po wyborach prezydenckich 2010 roku białoruska opozycja została poddana bardzo silnej presji władz, wielu liderów zostało zamkniętych w więzieniach, a społeczeństwo ogarnął strach. Do tego działacze opozycyjni czasem walczą między sobą.
rozwiń zwiń