Raport Białoruś

Baza Rosji na Białorusi? Putin i Łukaszenka mają dziś omówić ten temat

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 10:06
Szefowie państw Rosji i Białorusi chcą porozmawiać o budowie rosyjskiej bazy lotniczej w Bobrujsku. Niektóre źródła twierdzą, że do spotkania Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki miałoby dojść w Soczi. Jednak oficjalnie służby prasowe obu prezydentów na razie nie potwierdziły tych doniesień.
Audio
  • Łukaszenka i Putin mają rozmawiać o rosyjskiej bazie wojskowej na Białorusi. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Rosyjski prezydent Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podczas szczytu szefów krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, w wiosce Burabaj w Kazachstanie, 16 października
Rosyjski prezydent Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podczas szczytu szefów krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, w wiosce Burabaj w Kazachstanie, 16 październikaFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY /RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL

We wrześniu prezydent Rosji polecił Ministerstwu Obrony podpisanie porozumienia z Białorusią o budowie bazy lotniczej. Tydzień później "Niezawisimaja Gazieta” napisała, że trwają rozmowy między rosyjskimi i białoruskimi ekspertami. Według dziennika baza miałaby powstać w Bobrujsk, około 100 kilometrów od Mińska.

Stacjonujące w niej 24 myśliwce przechwytujące Su-27SM3 byłyby odpowiedzią Moskwy na rozbudowę w krajach NATO amerykańskiej tarczy antyrakietowej i dozbrajanie armii państw wschodniej Europy w nowoczesne myśliwce.

Przed wyborami, na początku października, zaprzeczył tym doniesieniom Aleksander Łukaszenka. Po tym, gdy w Mińsku opozycja zorganizowała demonstrację przeciwko budowie rosyjskiej bazy wojskowej, białoruski przywódca oświadczył, że nie prowadził z Władimirem Putinem rozmów na ten temat.

Dodał też, że jeśli Rosja widzi taką potrzebę, niech jasno powie o co chodzi. Podczas piątkowego szczytu przywódców krajów Wspólnoty Niepodległych Państw w stolicy Kazachstanu Astanie doszło do spotkania Łukaszenki z Putinem.

Jednak wtedy temat ten najprawdopodobniej nie został poruszony. Aleksander Łukaszenka powiedział później dziennikarzom, że umówił się z Putinem na spotkanie w Rosji, podczas którego obaj prezydenci mieliby porozmawiać o dwustronnych problemach, miedzy innymi o budowie bazy wojskowej. Według niepotwierdzonych informacji do takiego spotkania może dojść dziś w Soczi.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikoła Statkiewicz: będę walczyć o Białoruś, chcę być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 23:45
Aleksander Łukaszenka wmawia Białorusinom, że wartości, demokracja i wolność są mrzonką, że to bzdura. Opozycja swoim życiem udowadnia im, że jest inaczej. Dlatego apelujemy do zachodnich polityków, by pozostali wierni ideałom i wartościom – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl wieloletni więzień polityczny, lider demokratycznej opozycji białoruskiej Mikoła Statkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdrada narodu". Protest przeciw rosyjskiej bazie wojskowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:00
Kilkaset osób, w tym najbardziej znani białoruscy opozycjoniści, wzięło w niedzielę udział w zorganizowanym bez zgody władz wiecu w centrum Mińska przeciwko planom rozmieszczenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej.
rozwiń zwiń