Raport Białoruś

Telewizja Biełsat dotąd bez planów finansowania. "Podobnie Karta'97, Radia Racja i inne organizacje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 23:59
Nadająca z Polski białoruskojęzyczna telewizja Biełsat dotąd nie wie, jak będzie wyglądało jej finansowanie w przyszłym roku. MSZ odpowiada, że obecnie trwają rozmowy, a decyzja powinna zapaść w najbliższym czasie.
Audio
  • Sejmowa komisja spraw zagranicznych o wsparciu dla Białorusi. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Dziennikarze Biełsatu
Dziennikarze BiełsatuFoto: www.belsat.eu/pl

Kierująca Biełsatem Agnieszka Romaszewska-Guzy powiedziała IAR, że zazwyczaj już pod koniec roku było wiadomo, jakiego wsparcia ze strony MSZ można się spodziewać.

Ostateczne negocjacje przeciągały się czasem do wiosny.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak powiedział IAR, że decyzja dotycząca Biełsatu powinna zapaść niedługo. W tej chwili trwają rozmowy na temat wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, także za pomocą mediów.

- Jest wiele propozycji. My każdą jak co roku jako ministerstwo je analizujemy i później w ramach realizacji naszej polityki wschodniej wybierzemy tę, która jest dla wszystkich najbardziej korzystna - dodał.

Telewizja Biełsat rozpoczęła nadawanie pod koniec 2007 roku. Jej roczny budżet wynosi ponad 20 milionów złotych. Z tego około 75 procent pochodziło ze środków MSZ. W niektórych latach kanał otrzymywał też wsparcie ze Szwecji, czy Norwegii. Obecnie stara się o grant brytyjski.

Według szefa komisji spraw zagranicznych Roberta Tyszkiewicza, radio Racja, portal Karta 97 i  niektóre inne organizacje społeczne też  nie mają określonego budżetu na przyszły rok. "Skandaliczną" nazwał politykę rządu wobec Związku Polaków na Białorusi. Jak stwierdził, rozmowy rządu z administracją w Mińsku na temat przyszłości związku odbywały się "za plecami" jego władz. "Nie może być tak, że polska mniejszość na Białorusi, organizacje pozarządowe, wspólne media staną się ofiarą złożoną na ołtarzu ocieplania relacji z Aleksandrem Łukaszenką" - powiedział Tyszkiewicz.

PAP/IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andrzej Poczobut: dialog o ZPB jest prowadzony za naszymi plecami przez polskie władze

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 18:59
Zapewnienie Związkowi Polaków na Białorusi możliwości legalnego działania musi pozostać priorytetem w relacjach polsko-białoruskich - uważa Komisja Spraw Zagranicznych. Komisja przyjęła stanowiska dot. wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz mniejszości polskiej na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finansowanie Biełsatu obcięte o 2/3? Dyrektor TV Biełsat: to oznacza likwidację

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 02:00
MSZ planuje ścięcie o 2/3 budżetu telewizji Biełsat – podał portal wpolityce.pl. Szefowa telewzji Biełsat Agnieszka Romaszewska, pytana przez ten portal, co to oznacza dla stacji, odpowiada, że w praktyce to likwidacja Biełsatu, bo nawet obcięcie funduszów o 10 procent byłoby dla niej olbrzymim problemem.
rozwiń zwiń