Raport Białoruś

Przedstawiciel NATO: manewry Zapad-2017 mogą być przygotowaniem do wielkiej wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 23:59
- Kiedy patrzymy na te ćwiczenia tak jak je przedstawia Rosja, nie ma powodów do niepokoju. Ale kiedy patrzymy na szerszy obraz, musimy się martwić, bo Rosja nie jest transparentna - powiedział agencji AP Szef Komitetu Wojskowego NATO generał Petr Pavel.
Audio
  • Dziś rusza aktywna faza manewrów Zapad. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Manewry Zapad 2017
Manewry Zapad 2017Foto: Photo: facebook.com/mod.mil.rus/PAP/RUSSIAN LOOK

Szef Komitetu Wojskowego NATO generał Petr Pavel powiedział w sobotę w wywiadzie dla agencji AP, że trwające białorusko-rosyjskie manewry Zapad-2017 mogą być postrzegane jako "poważne przygotowanie do wielkiej wojny".

Pavel zaznaczył, że NATO zwiększyło wysiłki, by przywrócić wojskowe kanały komunikacji z Rosją w celu "uniknięcia niezamierzonych skutków potencjalnych incydentów podczas tych ćwiczeń".

Mimo zapewnień Rosji, że "NATO nie jest uważane za wroga" oraz że "ćwiczenia nie są wymierzone w NATO", generał powiedział, że strona rosyjska nie była transparentna, jeśli chodzi o fakty związane z tegorocznymi ćwiczeniami Zapad. Powiedział, że o ile Rosjanie twierdzą, iż liczba zaangażowanych żołnierzy wynosi 12,7 tys., to w rzeczywistości ich liczba mieści się między 70 tys. a 100 tys.

"Wszystko to razem, postrzegamy jako poważne przygotowanie do wielkiej wojny - powiedział generał agencji AP. - Kiedy patrzymy na te ćwiczenia tak jak je przedstawia Rosja, nie ma powodów do niepokoju. Ale kiedy patrzymy na szerszy obraz, musimy się martwić, bo Rosja nie jest transparentna".

Dwa tygodnie temu generał Pavel spotkał się z szefem rosyjskiego sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem. Najwyższy dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Curtis Scparrotti rozmawiał z nim przez telefon na początku ćwiczeń Zapad. Pavel powiedział, że ta rozmowa skoncentrowana była na "przejrzystości i redukcji zagrożenia i unikaniu niezamierzonych skutków możliwych incydentów".

- Mamy wysoką koncentrację wojsk w krajach bałtyckich. Mamy wysoką koncentrację wojsk w rejonie Morza Czarnego i możliwość incydentu może być dość wysoka z powodu ludzkiego błędu lub z powodu usterki technologicznej - powiedział generał Pavel. - Musimy być pewni, że taki niezamierzony incydent nie przerodzi się w konflikt".

Manewry Zapad-2017 rozpoczęły się w czwartek i potrwają do 20 września na Białorusi i w Rosji. Aktywna faza ćwiczeń trwa niedzieli do wtorku.

Według oficjalnych informacji w ćwiczeniach na terenie Bialorusi ma wziąć udział 12 700 żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów.

Strona białoruska zaprosiła do obserwowania ćwiczeń przedstawicieli Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Norwegii, którzy w sobotę przybyli do Mińska. 

Okręty Rosji

Okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej wzięły wczoraj udział w rosyjsko-białoruskich manewrach Zapad 2017 na wodach Morzach Bałtyckiego. Jak informuje agencja Interfax, 4 korwety "skutecznie odparły naloty wyimaginowanego wroga" i przeprowadziły symulację ataku artyleryjskiego na cele morskie i przybrzeżne.

Wcześniej rosyjski resort obrony poinformował o wypłynięciu na wody Morza Bałtyckiego łącznie około 20 okrętów i jednostek pomocniczych. Wśród nich, oprócz korwet, znajdują się także między innymi okręty do zwalczania łodzi podwodnych.

16 września rozpoczyna się kulminacyjna - tak zwana aktywna - faza rosyjsko-białoruskich manewrów, która potrwa do zakończenia ćwiczeń, czyli do 20 września. Ma polegać na przećwiczeniu dowodzenia wojskami podczas prowadzenia działań wojennych w trakcie odpierania agresji przeciwko Związkowi Białorusi i Rosji.

Żołnierze z obu państw będą ćwiczyć współdziałanie w warunkach zmieniającej się sytuacji na umownym froncie walki. Termin rozpoczęcia aktywnej fazy manewrów ma historyczną symbolikę. Ćwiczenia wchodzą w decydującą fazę 17 września - w 78. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

PAP/IAR/agkm

Oficjalne dane o liczebności wojsk Oficjalne dane o liczebności wojsk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bitwa powietrzno-lądowa na wschodniej flance NATO” jako gra wojenna. Jak Polska powinna odpowiedzieć na potencjalne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:46
To druga już gra wojenna Fundacji Pułaskiego i Fundacji Potomac - tym razem zakłada obronę polskiego terytorium na północnym wschodzie. Jej kontekstem jest coraz bardziej agresywna polityka Rosji i zbrojenia. Testowany ma być m.in. wkład obrony terytorialnej w przeciwdziałanie zagrożeniu. Zaproszono m.in. byłych i obecnych dowódców, urzędników, ekspertów z różnych krajów Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojska Rosji na Białorusi. ”Czuję przede wszystkim trwogę, co zrobi Moskwa, wie tylko Putin"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:33
Manewry Zapad są bardzo groźne dla Białorusi, są niebezpieczne i dla naszych sąsiadów – mówi portalowi PolskieRadio.pl działacz prodemokratyczny, Wiaczesław Siwczyk, mieszkaniec Mińska. Działacz apeluje do sąsiadów jego kraju o opracowanie strategii dla demokratycznej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wiceszef MSZ: nie tylko Zapad 2017 jest groźny. Rosja ćwiczy coraz częściej na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 23:59
Ćwiczenia z wykorzystaniem bardzo licznych oddziałów na terytorium Białorusi zdecydowanie powinny być rozpatrywane jako manewry agresywne, jako ćwiczenie ofensywy. Myślę, że wojskowi zdają sobie z tego sprawę. Są zagrożeniem dla niepodległości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio.pl były wiceszef MSZ Białorusi, dysydent Andrej Sannikau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort obrony Rosji: zakończył się pierwszy etap Zapad-2017

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 11:09
Zakończył się pierwszy etap ćwiczeń wojskowych Rosji i Białorusi Zapad-2017 - podało ministerstwo obrony Rosji w oficjalnym komunikacie. W tej fazie ćwiczono dowodzenie siłami podczas ataku umownego przeciwnika i planowanie operacji strategicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywna faza manewrów Zapad 2017. "Dowodzenie wojskowymi zgrupowaniami"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 17:00
rozwiń zwiń