Polskie Radio
Section05
Zbigniew Pisarski

NASZ WYWIAD Wnioski z gry wojennej. "Polska armia musi więcej ćwiczyć"

Musimy wzmacniać obronę i odstraszanie, a sojusz powinien ćwiczyć wspólnie scenariusze obronne, by decyzje o użyciu środków militarnych i wsparciu sojuszniczym były już przepracowane w umysłach dowódców – takie wnioski po grze wojennej HEGEMON "Bitwa powietrzno-lądowa na wschodniej flance NATO" przedstawił prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Zbigniew Pisarski. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś Rosja Zbigniew Pisarski NASZ WYWIAD Raport Białoruś

Gra wojenna. Jak Polska powinna odpowiedzieć na zagrożenie?

To druga już gra wojenna Fundacji Pułaskiego i Fundacji Potomac - tym razem zakłada obronę polskiego terytorium na północnym wschodzie. Jej kontekstem jest coraz bardziej agresywna polityka Rosji i zbrojenia. Testowany ma być m.in. wkład obrony terytorialnej w przeciwdziałanie zagrożeniu. Zaproszono m.in. byłych i obecnych dowódców, urzędników, ekspertów z różnych krajów Europy.
Zobacz więcej na temat:  wojsko NATO Zbigniew Pisarski TYLKO U NAS POLSKA

TYLKO U NAS Bezpieczeństwo Bałtyku. "Obnażmy fałszywą narrację Rosji"

Dobre rozeznanie, które umożliwi właściwe rozumienie naszego środowiska i zdolność do podejmowania szybkich decyzji – to według ambasadora Jacka Najdera kluczowe elementy m.in. budowania bezpieczeństwa w naszym regionie i wokół Morza Bałtyckiego. Zwrócił też uwagę na fałszywą narrację Rosji o tym, jakoby jej ofiary eskalowały konflikt. Wezwał do zwalczania tych nieprawdziwych stwierdzeń.Była też mowa, by na przykładze manewrów Zapad uświadomić Zachodowi naturę agresywej polityki Rosji. O sytuacji wokół Morza Bałtyckiego rozmawiali eksperci na forum Baltic Sea Security Conference 2017 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Morze Bałtyckie POLSKA Rosja Zbigniew Pisarski MSZ NATO Litwa TYLKO U NAS

NASZ WYWIAD "Największe zagrożenie to eskalacja manewrów Rosji"

Przed nami manewry białorusko-rosyjskie Zapad, których skala ma być wyjątkowa. Co dzień możemy doliczyć się kilkudziesięciu cyberataków na infrastrukturę NATO. Moskwa coraz bardziej angażuje się w destabilizowanie regionu i trzeba potraktować te zagrożenia poważnie – ostrzegał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko NATO Zbigniew Pisarski Kreml Ukraina Syria NASZ WYWIAD

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ?

Polska chce zająć jeden z 10 foteli przygotowanych dla tzw. niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2020. Hasło naszej kampanii to "Solidarność, odpowiedzialność, zaangażowanie". Prezydent Andrzej Duda i szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas sesji ONZ w Nowym Jorku spotkali się z przedstawicielami  20 państw prosząc o poparcie.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Guzy ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ Unia Europejska Wojciech Dąbrowski Zbigniew Pisarski