Raport Białoruś

Białoruś: do 30 dni wydłużono bezwizowy pobyt dla turystów, podróżujących przez port lotniczy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 10:26
Turyści 80 krajów, w tym UE, będą mogli spędzić na Białorusi nawet do 30 dni bez wiz, pod warunkiem, że przybędą do kraju i opuszczą go za pośrednictwem lotniska w Mińsku – poinformowało MSZ Białorusi. Pobyt bez wiz wydłużono z 5 do 30 dni dekretem Aleksandra Łukaszenki, opublikowanym 24 lipca. Szczegółowe informacje w sprawie warunków pobytu bez wiz można będzie znaleźć na stronach ambasad i ministerstw.
Audio
  • Ruch bezwizowy na Białorusi - nowe decyzje. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Dekret przedłużający długość bezwizowego pobytu na Białorusi podpisał 24 lipca Aleksander Łukaszenka. Poinformowała o tym służba prasowa szefa państwa.

Możliwość przylotu bez wiz została wprowadzona w 2017 toku.

By móc udać się na Białoruś bez wizy, n leży mieć ważny paszport oraz odpowiednią kwotę pieniędzy w rublach lub w innej walucie  - trzeba mieć równowartość 49 rubli na każdy dzień albo 1225 rubli białoruskich na 30 dni. Należy ubezpieczyć się na odpowiednią sumę nie mniejszą niż 10 tysięcy euro. Szczególne regulacje dotyczą obywateli Wietnamu, Haiti, Gambii, Indii, Libanu, Namibii, Samoa. 10 sierpnia w życie wchodzi umowa oo ruchu bezwizowym z Chinami – zaznaczono.

Porządek bezwizowy nie dotyczy obywateli przylatujących z Rosji na lotnisko w Mińsku albo planujących udać się na któryś z portów lotniczych w Rosji.

Szczegółowe informacje o tym, jakie warunki trzeba spełnić, by móc udać się z turystyczną wizytą bez wizy do naszego wschodniego sąsiada, można znaleźć na stronach ambasad i ministerstw obu krajów.

Jak podają służby prasowe szefa państwa, ze spisu 80 państw, które miały możliwość skorzystania z bezwizowych podrózy na Białoruś, wyłączono obecnie te, które mają dwustronne umowy z Mińskiem w tej kwestii.

Goście, którzy będą przebywać na Białorusi dłużej niż pięć dni, muszą zarejestrować się w organach MSW (czyli na posterunku milicji) w miejscu pobytu. W hotelach, pensjonatach, sanatoriach etc. ta rejestracja odbywa się poprzez administrację tych ośrodków.

Dekret wchodzi w życie po opublikowaniu.

Jest też możliwość przyjazdu (nie przylotu) bez wizy w okolice Grodna i do Puszczy Białowieskiej

Białoruś w lutym ubiegłego roku umożliwiła wjazd bez wiz na teren całego kraju przez lotnisko w Mińsku na okres do 5 dni dla obywateli 80 krajów, w tym Polski. Od 1 stycznia tego roku bez wiz można też przyjechać na czas do 10 dni autem, samolotem i pociągiem do Grodna, Brześcia i okolic oraz na ściśle określone tereny położone przy białoruskiej części Kanału Augustowskiego i Puszczy Białowieskiej. Trzeba tutaj zapoznać się z warunkami takiego bezwizowego wjazdu - na przykład dotyczy on tylko niektórych przejść granicznych.

W praktyce turyści planujący wyjazd na Białoruś powinni sprawdzić na stronie internetowej Ambasady Białorusi w Polsce, jakie warunki powinni spełnić.

PolskieRadio.pl/ IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Grodno: przeszukania mieszkań współpracowników Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 09:41
Białoruska milicja przeszukała w Grodnie mieszkania dwóch współpracowników telewizji Biełsat. Funkcjonariusze zabrali między innymi kilka komputerów, karty pamięci i telefony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja śle na Białoruś ambasadora ze struktur siłowych i KGB. Nacisk na integrację?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 12:28
Rosja zaproponowała w poniedziałek na stanowisko nowego ambasadora na Białorusi Michaiła Babicza, który w przeszłości był m.in. premierem Czeczenii, wywodzi się z KGB, był deputowanym Dumy, kierował firmą zbrojeniową. Jak oceniają w obserwatorzy w Moskwie, kandydatura może być zapowiedzią wznowienia procesów integracyjnych dwóch państw. Również w poniedziałek poinformowano o zaproszeniu Łukaszenki na rozmowy do Federacji Rosyjskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowym ambasadorem Białorusi człowiek z KGB? "Sygnał zmiany polityki"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 22:00
Białoruscy niezależni analitycy widzą w zmianie ambasadora Rosji w Mińsku ważny krok polityczny. Uważają, że wraz z nominacją Michaiła Babicza, człowieka wywodzącego się ze struktur siłowych, Moskwa jasno sygnalizuje, że planuje zmiany w relacjach dwustronnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador z KGB jedzie do Mińska. Amerykański politolog John Micgiel: Moskwa podnosi stawkę w grze

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 23:50
Być może tak jest, że Rosja planuje twardszą politykę wobec Białorusi. Pytanie, jak odniesie się do tego Aleksander Łukaszenka, czy zgodzi się na przyjęcie nowego ambasadora – tak prof. John Micgiel z Uniwerstytetu Columbia w Nowym Jorku odniósł się do informacji o zmianach na placówce w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowojorski politolog: Putin i Kim to być może menu Trumpa na wybory, być może Trump kreuje politykę zagraniczną, kierując się sondażami

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 17:00
Wkrótce w USA odbędą się wybory uzupełniające do Kongresu i Senatu. Możliwe, że na politykę zagraniczną Donalda Trumpa należy patrzeć pod kątem jego przygotowań do wyborów i sondaży, które testuje i ogląda  - komentował w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof John Micgiel z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku  i Studium Europy Wschodniej UW.
rozwiń zwiń