Raport Białoruś

Mińsk: otwarto Olimpijskie Centrum Promocji Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 14:13
Olimpijskie Centrum Promocji Polski to strefa polskiego kibica, która będzie działać podczas odbywających się w białoruskiej stolicy II Igrzysk Europejskich. 
Audio
  • Otwarto Olimpijskie Centrum Promocji Polski. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Otwarto Olimpijskie Centrum Promocji Polski
Otwarto Olimpijskie Centrum Promocji PolskiFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział Polskiemu Radiu, że jest tradycja, aby podczas ważnych imprez sportowych pokazywać i promować Polskę.

- Tu będziemy chcieli prezentować nasze osiągnięcia, spotykać się z medalistami, mówić o sporcie, gospodarce i pokazywać polską kulturę. To wszystko ma nas zbliżyć do naszych sąsiadów w imię tych wartości, które dla sportu są najważniejsze: szacunku, przyjaźni, pokoju, tolerancji, fair play. Dla nas jest również ważne, że jest tu z nami miejscowa Polonia - powiedział Andrzej Kraśnicki. 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>>

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski zwrócił uwagę, że Olimpijskie Centrum Promocji Polski powstało w Dworku Wańkowiczów w centrum Mińska, gdzoe mieszkał 19-wieczny malarz Walenty Wańkowicz. "Dworek Wańkowiczów to jest dla Polaków bardzo ważne miejsce. Obok mamy też budynek, gdzie do szkoły chodził Stanisław Moniuszko. To jest to centrum bardzo mocno związane z kulturą Polaków i Białorusinów"-powiedział ambasador Michalski. 

Na otwarciu Olimpijskiego Centrum Promocji Polski obecni byli przedstawiciele polskich organizacji działających w Mińsku, ale również przedstawiciele białoruskiej inteligencji. 

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: RAPORT BIAŁORUŚ >>>


plakat plakat
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Białorusi: Rosja i Białoruś szykują program działań integracyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 16:00
Białoruś i Rosja do 21 czerwca przygotują program działań integracyjnych w państwie związkowym. Moskwa zgodziła się też na zwiększenie dostaw ropy na Białoruś i rozmowę o rekompensatach dla Mińska z powodu zanieczyszczenia ropy – powiedział premier Białorusi Siarhiej Rumas. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na Białorusi mamy aksamitną pełzającą okupację Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 13:30
- Kreml o Białorusi nie zapomina. Na Białorusi mamy de facto aksamitną pełzającą okupację. Są wszystkie zewnętrzne atrybuty niezależności, ale faktycznie zabiera się jej coraz więcej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Roman Jakowlewski, białoruski komentator niezależny z Mińska, komentując ostatnią odsłonę rozmów o integracji Białorusi z Rosją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sensie politycznym - igrzyska w Mińsku nie wróżą dobrze. Wiele ciekawego i tajemniczego na otwarciu. Na zamknięcie przyjedzie Putin pomówić o integracji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 05:00
Aleksander Łukaszenka po spotkaniu z premierem Rosji poinformował o możliwej wizycie Władimira Putina na zakończenie Igrzysk Europejskich, 30 czerwca. Ma rozmawiać o integracji obu państw. W dzień ich otwarcia Aleksander Łukaszenka spotkał się m.in. z Ramzanem Kadyrowem, z prezydent Gruzji, prezydentami Mołdawii, Serbii. Z dwoma ostatnimi spotkał się także Dmitrij Miedwiediew. Reuters donosi zaś o rozmowach o rekompensatach Rosji za brudną ropę - może to być ok. 170 tysięcy ton surowca.
rozwiń zwiń