Raport Białoruś

Dyrektor Biełsatu prosi o solidarność i pomoc w nagłośnianiu represji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 06:00
Dyrektor-redaktor naczelna Biełsat TV Agnieszka Romaszewska-Guzy zaapelowała do polskich dziennikarzy o solidarność i pomoc w nagłośnianiu kolejnego nasilenia represji ze strony władz Białorusi wobec białoruskich dziennikarzy, w szczególności dziennikarzy Biełsatu.
Agnieszka Romaszewska
Agnieszka RomaszewskaFoto: PolskieRadio.pl

Agnieszka Romaszewska-Guzy napisała w oświadczeniu, że od 1994 roku, kiedy władzę objął Aleksander Łukaszenka, nie obserwowano tak dużej aktywność całego społeczeństwa. "Ludzie wychodzą na ulice tysiącami, by podpisywać listy poparcia dla konkurentów urzędującego od 26 lat prezydenta. Z ust wzburzonych słychać »każdy, tylko nie Łukaszenka«. Widoczne rosnące napięcie społeczne przed zbliżającymi się 9 sierpnia wyborami prezydenckimi relacjonują na bieżąco niezależne media, nadające bezpośrednio z akcji wyborczych. Dają w nich głos ludziom, transmitując bezpośrednio i bez cenzury to, co mają do powiedzenia" - tłumaczy dyrektor-redaktor naczelna Biełsat TV. Dodała, że "tę działalność reżim najwyraźniej uznał za zagrożenie" i "władza stara się uciszyć niezależne media".

Agnieszka Romaszewska-Guzy poinformowała, że dziennikarze Telewizji Biełsat są nieustannie zatrzymywani i utrudnia im się pracę. "Nasilił się proceder nakładania grzywien na współpracowników stacji, za pracę bez oficjalnej akredytacji (której nigdy nie mogli otrzymać) i konfiskaty sprzętu" - napisała dyrektor-redaktor naczelna Biełsat TV.

Z Telewizji Biełsat trzech dziennikarzy zostało skazanych na 46 dni aresztu łącznie. Współpracownikom stacji zasądzono w przeliczeniu ponad 24 tysiące złotych grzywien. Skonfiskowano dwie kamery, cztery telefony i sprzęt do transmisji internetowych. "Obawiamy się, że podobnie sytuacja będzie wyglądać w następnych dniach i tygodniach przed wyborami prezydenckimi" - dodała Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Według Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” od 6 maja do 16 czerwca z powodów politycznych skazano już 97 osób na ogólną liczbę 1246 dni aresztu . Dodatkowo 105 osób zostało ukaranych grzywną na łączną kwotę stanowiącą równowartość około 150 tysięcy złotych.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mińsk: kolejka przy zbieraniu podpisów przez opozycyjnych kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 16:52
W długiej kolejce stały w niedzielę setki Białorusinów, którzy przyszli podpisać się na listach poparcia dla opozycyjnych polityków chcących wystartować w wyborach prezydenckich. Aby wziąć udział w wyborach, każdy potencjalny kandydat na prezydenta musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Swietłana Cichanouska domaga się wypuszczenia na wolność męża

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 23:50
Białoruska polityk Swietłana Cichanouska, która zamierza wystartować w wyborach prezydenckich 9 sierpnia, domaga się wypuszczenia na wolność swojego męża i zarazem szefa sztabu wyborczego. Popularny bloger Siarhiej Cichanouski został zatrzymany wczoraj w Grodnie w trakcie akcji zbierania podpisów poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: obrońcy praw człowieka uznali, że Cichanouski jest więźniem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:00
Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanego w piątek przez milicję wideoblogera Siarhieja Cichanouskiego za więźnia politycznego. W specjalnym oświadczeniu domagają się jego uwolnienia. Jak informują działacze, w ostatnich dniach zatrzymano także co najmniej kilkadziesiąt osób.
rozwiń zwiń