Raport Białoruś

Dziennikarka Karty 97, Natalia Radzina, wyjechała z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 13:26
Redaktor naczelna niezależnego portalu białoruskiego Karta 97 i współpracowniczka byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua wyjechała przed kolejnym przesłuchaniem, na które wezwało ją KGB.

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Natalia Radzina wcześniej spędziła ponad miesiąc w areszcie KGB, czekał ją proces o „masowe zamieszki” na wiecu po wyborach 19 grudnia.

O wyjeździe dziennikarki napisał portal na swojej stronie (Charter97.org). Natalia Radzina poinformowała redakcję, że jest już poza zasięgiem białoruskiego KGB. Znajduje się obecnie w bezpiecznym miejscu.

Radzina dostała wezwanie do KGB na czwartek 31 marca. Dziennikarka zdecydowała się opuścić Białoruś przed przesłuchaniem. Natalia Radzina ma w najbliższych dniach sama opowiedzieć o szczegółach swojej ucieczki. Według nieoficjalnych źródeł, znajduje się obecnie w Londynie.

KGB zatrzymało Radzinę po wiecu 19 grudnia i zwolniło ją z aresztu po około miesiącu. Musiała podpisać zobowiązanie, że nie wyjedzie z kraju. Była w grupie osób oskarżanych o udział i organizację "masowych zamieszek" po wyborach, za co grozi kara do 15 lat więzienia.

Wcześniej Białoruś opuścił inny podejrzany w procesie o "masowe zamieszki", Aleś Michalewicz, były opozycyjny kandydat na prezydenta. Po warunkowym zwolnieniu z aresztu ujawnił, że w więzieniu stosowano wobec niego tortury fizyczne i psychiczne. Uzyskał azyl w Czechach.

 

agkm, charter97.org, polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziennikarka ostrzeżona po wywiadzie o torturach w więzieniu KGB

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2011 15:37
Natalia Radina, redaktorka Karty 97, kilka tygodni temu zwolniona z aresztu KGB za kaucją. Czeka na proces za udział w wiecu powyborczym. Teraz dostała ostrzeżenie, bo skomentowała oświadczenie Alesia Michalewicza, który mówił o torturach w więzieniu. Z domu została przewieziona na posterunek milicji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tortury na Białorusi: "świat powinien o tym mówić" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2011 20:03
Trzeba zrobić wszystko, żeby w więzieniach na Białorusi nie było tortur, przeprowadzić śledztwo w tej sprawie – mówi Aleś Michalewicz, który jako pierwszy publicznie powiedział o tym, jak traktuje się więźniów. Jest teraz szantażowany przez KGB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Michalewicz wyjechał z Białorusi. "Nie wyszedłbym już z budynku KGB"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 10:50
Były kandydat na prezydenta, który ujawnił informacje o torturach w areszcie, pisze na blogu, że był w niebezpieczeństwie. KGB znowu wezwało go na przesłuchanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGB aresztowało mienie Poczobuta, znów zabrano komputer

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 12:44
Andrzej Poczobut jest oskarżony o znieważenie Aleksandra Łukaszenki na swoim blogu i w artykułach w „Gazecie Wyborczej” po wyborach. Grożą mu za to 2 lata więzienia.
rozwiń zwiń