Raport Białoruś

Białoruska pisarka zdobyła nagrodę Angelusa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 20:51
Swietłana Aleksijewicz otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Została nagrodzona za powieść "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", reportaż literacki o drugiej wojnie światowej.

Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne. Nagrodę, czek na 20 tys. zł, dostał także tłumacz książki, Jerzy Czech.

 

"Opowieści głosów"

 

Swietłana Aleksijewicz urodziła się w 1948 r. w Iwano-Frankowsku. W 1972 r. ukończyła dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku.

Pisarka znana jest z krytycyzmu wobec polityki Aleksandra Łukaszenki oraz niepowtarzalnego stylu, wypracowanego na podstawie setek wywiadów i określanego mianem "opowieści głosów".

Aleksijewicz jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, w tym National Book Critics Circle Award za książkę "Krzyk Czarnobyla", Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque'a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, również nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i innych. Jej książki przetłumaczono na 22 języki.

 

Wojna i kobiety

 

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" została napisana w 1983 r. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: "Oktiabr" i "Roman-gazieta" i została opublikowana w dwóch wydawnictwach w Mińsku i Moskwie. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku.

 

Siedmiu finalistów

 

Prof. Andrzej Zawada, który zasiada w jury nagrody Angelus, podkreślił, że tegoroczny wybór zwycięzcy był bardzo trudny.

Do finału szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zostało zakwalifikowanych siedem książek. Wśród nominowanych były dwie autorki z Białorusi oraz pisarze z Niemiec, Słowenii, Albanii, Ukrainy i Polski. Jury konkursu wybrało siedem książek z czternastu, które znalazły się w półfinale. 

O statuetkę Angelusa i czek na 150 tys. zł w tym roku walczyły: Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (Białoruś), Natalka Babina "Miasto ryb" (Białoruś), Jenny Erpenbeck "Klucz do ogrodu" (Niemcy), Drago Jancar "Katarina, paw i jezuita" (Słowenia), Ismail Kadare "Ślepy ferman" (Albania), Maria Matios "Słodka Darusia" (Ukraina) oraz Wojciech Tochman "Dzisiaj narysujemy śmierć" (Polska).

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej.

Laureatem ubiegłorocznej nagrody został węgierski pisarz Gyoergy Spiró za powieść "Mesjasze".

to, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Literacka nagroda Angelus dla Gyorgy Spiró

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2010 21:46
Węgierski pisarz nagrodzony został za powieść "Mesjasze", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie książki z Białorusi walczą o Angelusa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 21:01
Siedem książek zostało zakwalifikowanych do finału szóstej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
rozwiń zwiń