Raport Białoruś

Białoruski działacz Andruś Kreczka aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 01:00
Andruś Kreczka, aktywista opozycji białoruskiej, studiujący w Szczecinie w ramach programu im. Kalinowskiego, został rano zatrzymany w mieszkaniu swoich rodziców w Mińsku.

Informację o zatrzymaniu podało Radio Swaboda, powołując się na opozycjonistę białoruskiego Wincuka Wiaczorkę. Wieczorem centrum Wiasna, zajmujące się obroną represjonowanych, poinformowało, że Andruś Kreczka został skazany na pięć dni aresztu.

O godzinie 9.00 czasu polskiego (29.12.11 r.) w mieszkaniu Kreczków zjawili się funkcjonariusze w cywilu. Po kilku godzinach sędzia sądu rejonowego w Mińsku, Dmitrij Pawliczenko nakazał aresztowanie studenta. Pięć dni spędzi w areszcie. Świadkami w jego sprawie byli milicjanci Stankiewicz i Frolov.

Andruś pojechał do domu na przerwę świąteczną. Studiuje na pierwszym roku informatyki w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jest stypendystą polskiego Programu im. Konstantego Kalinowskiego. Od 2011 roku, jest członkiem komitetu organizacyjnego partii „Białoruski Ruch”. W 2010 roku był liderem młodzieżówki Białoruskiego Frontu Narodowego.

 

agkm, svaboda.org, NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Szczecińskiego

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Niepokojący list od Andreja Sannikaua

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 14:48
Nie wiadomo, co się dzieje z białoruskim więźniem politycznym, Andrejem Sannikauem. Żona uwięzionego kandydata na prezydenta otrzymała od niego krótki list.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karta 97: białoruskie KGB czyści archiwum niezależnego portalu

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 16:34
Z niezależnego białoruskiego portalu Karta 97 hakerzy usuwają obecnie materiały dziennikarskie - redaktor naczelna Natalia Radzina nie ma wątpliwości, że to białoruskie KGB.
rozwiń zwiń