Raport Białoruś

Karta 97 znowu działa po ataku hakerskim

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 08:00
Szefowa portalu Natalia Radzina mówi, że to nie pierwsze szykany ze strony białoruskich służb specjalnych. Zapewnia, że redakcja nie zamierza się poddawać.

Hakerzy, którzy włamali się na stronę Karty 97, białoruskiej strony opozycyjnej, uzyskali dostęp do systemu zarządzenia treścią i wyczyścili część archiwum – informują dziennikarze zaatakowanego portalu.  Opublikowali też sfabrykowany artykuł na temat opozycyjnego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua, który redaktorom Karty 97 udało się usunąć ze strony. Strona portalu (charter97.org) była pusta przez większość czwartkowego wieczoru i popołudnia.

Według pracowników technicznych portalu, intruzi uzyskali dostęp do hasła do systemu zarządzania treścią, nie zmienili jednak skryptów, ustawień serwerów ani oprogramowania – czytamy na stronie Karty 97.

Część materiałów przepadła – chodzi o artykuły opublikowane w ostatnich tygodniach grudnia.

Na serwerze zachowały się adresy IP napastników. Większość z nich to węzły TOR, jede n anonymizer, jeden bezpośredni adres białoruski (178.124.157.86).

Redaktorzy wyrazili przypuszczenie, że hasło zostało przejęte za pomocą wirusa Trojan na jednym z komputerów redakcyjnych.

Redaktor naczelna Natalia Radzina nie ma wątpliwości, że za atak odpowiadają białoruskie specsłużby, w szczególności wskazała na KGB i Centrum Analityczno-Operacyjne przy KGB. - Przez wiele lat władze starały się zniszczyć Kartę 97. Jej założyciel Oleh Bebenim został zabity, doświadczyliśmy kilku karnych, przeszukań, konfiskaty sprzętu, więziono dziennikarzy. Mnie groziło 15 lat więzienia – przypomniała. Zapewniała, że portal będzie pracował jeszcze lepiej.

Radzina poinformowała, że 29 grudnia próbowano także włamać się do skrzynki mailowej Iriny Bogdanowicz, siostry Sannikaua, żony Sannikaua Iryny Chalip i dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Natalii Koliady.

agkm, charter97.org

Tak
Tak strona Karty 97 (charter97.org) wyglądała w czwartek około godziny 17.

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: dziennikarz deportowany za rozmowę z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 15:55
Igor Karmazin przyjechał na Białoruś, aby napisać reportaż o politykach opozycyjnych, którzy zostali skazani na kary więzienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka walczy o rząd dusz z Biełsatem: tworzy Biełaruś24

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 09:29
W białoruskiej telewizji szykowane są „wielkie zmiany”. Szef telewizji Hiennadzij Dawidźka przekonuje: "trzecia wojna światowa toczy się na polach naszych dusz".
rozwiń zwiń