Raport Białoruś

Rosja chce obronić Białoruś przed polskim najazdem?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 15:44
Polska ma roszczenia terytorialne wobec dwóch regionów białoruskich, Brześcia i Grodna – tak wynika z opracowania resortu obrony Federacji Rosyjskiej - informuje portal regionby.org.

O groźbie polskiej agresji na Białoruś można przeczytać w opracowaniu „zagrożenia militarnego bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”, sporządzonym przez Rosyjski Sztab Generalny, a dostępnym na stronie Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej  – pisze portal regionby.org. Krótkie zestawienie danych podpisane jest nazwiskiem szefa sztabu, pierwszego wiceministra obrony Nikołaja Makarowa, datowane ma być na listopad zeszłego roku.

Schemat przedstawia potencjalne pretensje terytorialne względem Rosji – zgodnie z nim  rości je cały szereg państw europejskich: Norwegia, Finlandia, Łotwa, Litwa i Niemcy.

Według autorów opracowania Polska nie ma zakusów terytoria rosyjskie, ale za to ostrzy sobie zęby na zachodnią Białoruś.

Portale bałoruskie przypominają, że ani białoruska doktryna wojenna ani koncepcja obrony nie zakładają zagrożenia dla granic kraju.  O rzekomych zakusach polskich polityków na Białoruś mówił za to co najmniej dwa razy w 2011 roku Aleksander Łukaszenka, który twierdził, że Polska „chce przesunąć granice” w pobliże Mińska. Polski MSZ zdecydowanie zaprzeczał takim informacjom i podkreśla, że są bezpodstawne. Zaznaczał, że Warszawa nigdy nie poddawała w wątpliwość nienaruszalności polsko-białoruskiej granicy.

agkm, regionby.org

 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: wojewodowie mianowani generałami

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 13:48
Aleksander Łukaszenka postanowił nadać stopnie generalskie wszystkim gubernatorom i merowi stolicy. Białoruś ma tym samym już o siedmiu generałów więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka tworzy nową 120-tysięczną armię

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2011 18:00
Aleksander Łukaszenka mianował szefów obwodów generałami i zapowiedział, że „na Białorusi tworzy się nowa ogólnonarodowa armia”. W jego ocenie koszty tego przedsięwzięcia nie będą duże, ale w razie potrzeby nie będzie żałował pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: trzeba być gotowym do partyzantki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 12:20
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że partyzantka "jest nieodłączną częścią ruchu oporu narodu białoruskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W reakcji na tarczę Rosja ustawi rakiety na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 07:25
Terytorium Białorusi jest najlepszym miejscem dla stacjonowania kompleksów rakietowych "Iskander", gdyby w Polsce pojawiły się elementy amerykańskiej tarczy antyrakietowej - ocenia białoruski ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja zbroi Białoruś w baterie TOR

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 05:00
Docelowo Rosja ma przekazać Białorusi dziesięć baterii TOR-M2.To system obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
rozwiń zwiń