Raport Białoruś

Litwa odmrozi konta oligarchy Łukaszenki?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:43
Uładzimir Pieftieu został objęty sankcjami Unii Europejskiej, jako oligarcha wspierający reżim Aleksandra Łukaszenki. Teraz wygrał przed litewskim sądem proces o blokadę jego kont.
Audio
Litwa odmrozi konta oligarchy Łukaszenki?
Foto: svaboda.org

Wileński Administracyjny Sąd Okręgowy zaopiniował pozytywnie skargę obywatela Białorusi przeciwko litewskiemu MSZ.

Chodziło o blokadę jego kont w bankowych. Uładzimir Pieftieu, uważany jest za jednego z najbogatszych obywateli Białorusi. zwrócił się do sądu z prośbą o odwołanie decyzji litewskiego MSZ zamrożenia jego osobistych kont bankowych. Blokada kont osób ściśle związanych z reżimem Aleksandra Łukaszenki, jest częścią sankcji gospodarczych, które Unia Europejska zastosowała wobec władz na Białorusi za ich represje w wobec opozycji.

Obecnie litewskie ministerstwo spraw zagranicznych rozważa możliwość zaskarżenia werdyktu Administracyjnego Sądu Okręgowego w Wilnie. Media na Litwie napisały już, że Mińsk wygrał sprawę w Wilnie i że fakt ten po raz kolejny skandalicznie "rozsławi" Litwę w Unii Europejskiej.

Media zasugerowały też, powołując się na anonimowe źródła, że Uładzimir Pieftieu obiecał sędziom milion litów w zamian za "pomoc" w odblokowaniu jego kont bankowych na Litwie. Planujemy kontynuację tematu.

IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białorusin z czarnej listy pozwie Unię za sankcje

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 14:36
Znany białoruski biznesmen Uładzimir Piefciejeu w sądzie będzie domagał się zniesienia sankcji UE nałożonych na niego osobiście i trzy firmy związane z jego nazwiskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia przygotowuje nowe sankcje dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 13:21
Nowe nazwiska na czarnej liście mogą się pojawić już w ciągu kilku dni. Według części komentatorów takie sankcje to zbyt mało - bo na przykład synowie Łukaszenki wiedzą, jak je obejść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwajcaria zwiększa sankcje za represje na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 13:34
Szwajcaria dodała 68 nazwisk do listy osób, które nie mogą przekraczać granicy tego kraju. Sankcje mają związek z łamaniem praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieftieu sprzedał firmę obciążoną unijnymi sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 18:00
Białoruski biznesmen Uładzimir Pieftieu sprzedał należący do niego pakiet kontrolny firmy Biełtecheksport Rosjaninowi, o którym na razie niczego bliżej nie wiadomo.
rozwiń zwiń