Raport Białoruś

Łukaszenka: Unia powinna płacić Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 19:30
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że Białoruś co roku zatrzymuje dziesiątki tysięcy nielegalnych imigrantów do Unii Europejskiej i zasugerował, że UE powinna jej za to płacić.
Audio
Prezydent Białorusi jest zaniepokojony sytuacją na Ukrainie
Prezydent Białorusi jest zaniepokojony sytuacją na Ukrainie Foto: president.gov.by

- Jak ci głupi na własny koszt wyłapywaliśmy wszystkich, którzy z Afganistanu zmierzali przez Rosję i dalej, trzymaliśmy ich jak w obozach koncentracyjnych i zwracaliśmy do Rosji. To dziesiątki tysięcy ludzi rocznie. Ładunki wybuchowe, materiały radioaktywne, narkotyki - wszystko odsiewamy - oznajmił Łukaszenka na konferencji prasowej dla rosyjskich dziennikarzy.

Zwrócił uwagę, że ci nielegalni emigranci usiłują się dostać do Unii Europejskiej. - Mówię: płaćcie pieniądze, to będziemy was dalej chronić. Jeśli nie będzie pieniędzy, nie mamy możliwości działać w ten sposób - zaznaczył.

Dodał, że otrzymał informację, iż na Litwie i w Polsce "obozy koncentracyjne" - jak się wyraził - "są przepełnione ludźmi z Kaukazu, Czeczenami, Afgańczykami".

Na początku października państwowa agencja BiełTA podała, powołując się na szefa białoruskiego KGB Wadzima Zajcaua, że liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi w kierunku Polski i państw bałtyckich wzrosła w 2012 r. kilkakrotnie.

Wcześniej Państwowy Komitet Graniczny Białorusi poinformował o wykryciu obozu nielegalnych imigrantów w lasach w pobliży styku granic Białorusi, Polski i Litwy. KGB obwodu grodzieńskiego powiadomiło zaś o znalezieniu ponad 96 kg substancji wybuchowych w kryjówce przy granicy białorusko-polskiej.

Rzecznik białoruskich służb granicznych Alaksandr Ciszczanka informował na początku roku, że w ubiegłym roku zatrzymały one na granicy z państwami UE około 300 nielegalnych migrantów. Oprócz tego około 15 tys. osób próbowało przekroczyć granicę z cudzymi albo fałszywymi dokumentami.

Z Rosją Białoruś ma granicę długości prawie 1300 km. Nie ma niej kontroli granicznej, ponieważ oba państwa tworzą Państwo Związkowe Białorusi i Rosji.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś zmienia przepisy wizowe od 1 września

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2012 08:30
Na Białorusi wchodzą w sobotę w życie nowe przepisy wizowe. Zlikwidowana zostaje m.in. możliwość otrzymania wizy na lotnisku przez obywatela każdego państwa, w którym jest dyplomatyczne przedstawicielstwo Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obóz nielegalnych imigrantów przy granicy Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 15:00
W obozie znajdowało się 36 obywateli Wietnamu w wieku około 30 lat. Nie mieli ze sobą ani pieniędzy, ani dokumentów potwierdzających ich tożsamość.
rozwiń zwiń