Raport Białoruś

Zmierzch Gazpromu – Putin stawia na Rosnieft

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 20:50
Planowane przejęcie przez rosyjską firmę naftową Rosnieft firmy TNK-BP sprawi, że Gazprom przestanie być dominującą firmą w energetycznym sektorze Rosji. Zastąpi go Rosnieft - komentują analitycy.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: kremlin.ru

W czwartek Rosnieft złożył ofertę na zakup 50 procent akcji firmy TNK-BP, za gotówkę i udziały. Jak pisał dziennik "The Guardian", również dyrektor generalny BP zamierza zarekomendować kierownictwu sprzedaż 50 procent udziałów w TNK Rosnieftowi. Według mediów, TNK-BP wyceniono na 50-56 mld dolarów.

Jak zauważa agencja Bloomberg, Rosnieft bazuje na bliskości szefa tej firmy Igora Sieczina do Władimira Putina. Obają pracują razem od ponad 20 lat. Sieczin w latach 2006-2011 pomógł przekształcić Rosnieft w największego producenta ropy naftowej w Rosji. Firma zakupiła aktywa upadłego Jukosu, uzyskała dostęp do pól naftowych w okolicach Arktyki.  Dostęp do nich mają tylko firmy kontrolowane przez państwo.

Dla BP, nabycie udziałów Rosnieftu może otworzyć możliwość współpracy z Rosnieftem przy eksploatacji złoż arktycznych, który to sojusz wcześniej TNK blokowała - pisze agencja.

Siedziba
Siedziba Rosnieftu w Moskwie, fot. Wikipedia/CC/NVO

"Zmierzch Gazpromu"

- Rosnieft jest wschodzącą potęgą i może stać się najważniejszym graczem w sektorze. Siła Gazpromu słabnie – uważa Cliff Kupchan, analityk Eurasia Group z Nowego Jorku.

Na niekorzyść Gazpromu działa słabnący popyt w ogarniętej kryzysem Europie. Zła passa wiąże się z kryzysem 2008 roku i przekształceniem rynku w Stanach Zjednoczonych, w związku z wydobyciem gazu łupkowego. Państwa europejskie starają się zmienić kontrakty gazowe, Komisja Europejska wszczęła zaś przeciw Gazpromowi postępowanie antymonopolowe, dotyczące zawyżonych cen w Środkowej i Wschodniej Europie.

Igor
Igor Sieczin. Wikipedia/CC/Dyor/STRF.ru

W zeszłej dekadzie Gazprom, zgodnie z wolą prezydenta Rosji Władimira Putina, kontrolował rosyjski sektor energetyczny. Mógł zapewnić sobie dostęp do rurociągów i pomagał sprawować kontrolę nad państwami związanymi z Rosją od czasów radzieckich. W tym czasie swoją pozycję umacniał Rosnieft, kierowany przez związanego z Putinem Igora Sieczina.

Po przejęciu joint-venture TKN-BP, Rosnieft wytwarzałby około 4 mln baryłek na dzień, to byłoby więcej niż w krajach Bliskiego Wschodu, wyłączywszy Arabię Saudyjską.

Bloomberg/Die Welt/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nowe gazociągi. Światowa ofensywa Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 08:25
Mimo złej gazowej koniunktury Gazprom prowadzi ofensywę na zachodnie rynki. "Rzeczpospolita" pisze, że rosyjski koncern atakuje budową nowych gazociągów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosyjski gaz dla Serbii. Umowa podpisana

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 13:35
Kontrakt opiewa na 5 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie i zabezpiecza serbskich odbiorców na 10 lat.
rozwiń zwiń