X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruska olimpijka woli biało-czerwono-białą flagę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 20:22
Białoruska pływaczka Aleksandra Hierasimienia wyznała, że bliższa jej sercu jest opozycyjna flaga. Jej zdaniem Białorusini mentalnie wywodzą się z Europy. Skrytykowała również rosyjską Dumę za zakaz adopcji sierot przez Amerykanów.
Aleksandra Hierasimienia ze złotym medalem na zawodach w Szanghaju w 2011 roku
Aleksandra Hierasimienia ze złotym medalem na zawodach w Szanghaju w 2011 rokuFoto: PAP/EPA/PATRICK B. KRAEMER

Mistrzyni świata i srebrna medalistka olimpiady w Londynie Aleksandra Hierasimienia odpowiadała na pytania białoruskiego magazynu ”Pressbol”, jako uhonorowana tytułem sportsmenki roku 2012. Swoje pytania mogli przesyłać również fani. Jeden z kibiców zapytał, czy pływaczce bliższa jest biało-czerwono-biała flaga czy czerwono-zielona.
Po dojściu do władzy Aleksander Łukaszenka anulował wprowadzoną przez pierwsze demokratyczne władze historyczną symbolikę narodową Białorusi – biało-czerwono-białą flagę i herb Pogoni. Na ich miejsce wprowadził barwy czerwono-zielone, nawiązujące do symboli wprowadzonych przez bolszewików i obowiązujące w ZSRR.
- Z estetycznych względów, biało-czerwono-biała flaga, jest oczywiście sympatyczniejsza – komentowała mistrzyni pływania. - Ma również bogatszą historię, bardziej nasyconą: to Wielkie Księstwo Litewskie, Nowogródek, Mir, Nieśwież. Nie chcę myśleć w ten sposób, że Białoruś sięga 1917 roku i szczyci się mistrzostwem świata w liczbie ulic imienia Lenina, Marksa, Engelsa i kogo tam jeszcze. A my w naszej historii mamy niemało wielkich dat.  Nie zapominjamy o tym, że w swoim czasie Wielkie Księstwo Litewskie było jednym z najbardziej wpływowych państw Europy – powiedziała Aleksandra Hierasimienia
Biało-czerwono-biała flaga nie jest uznawana obecnie przez władze Białorusi. Za to środowiska niezależne i prodemokratyczne uważają ją za symbol wolnego i niepodległego państwa. Zdarza się, że biało-czerwono-biała flaga jest powodem zatrzymań, aresztowań. Głośny był wyrok dla Siarhieja Kawalenki, aktywisty Konserwatywno Chrześcijańskiej Partii Białoruski Front Narodowy, w związku z wywieszeniem biało-czerwono-białej flagi w Witebsku.
Pływaczka przejęta historią
Hierasimienia dodała, że duże wrażenie wywarł na niej kiedyś wywód historyka Zachara Szibeko, w którym opowiadał on o nieznanych w jej kraju szerzej kartach białoruskiej historii. –Szkoda, że straciliśmy inicjatywę i Litwini uważają siebie teraz za spadkobierców tego wielkiego państwa (Wielkiego Księstwa Litewskiego). Nie umiemy znaleźć korzeni, żeby czuć się wielkim narodem, a genealogia to ważna sztuka, która potrafi czynić cuda nawet po wielu wiekach. Daleko nie trzeba szukać przykładów. Na przykład drużyna w piłce ręcznej na mistrzostwach świata będzie miała o wiele łatwiej niż hokejowa czy siatkarska. Chodzi o to, że jej trenerem jest mistrz olimpijski. I oni pamiętają, że 20 lat temu SKA Mińsk był najlepszym klubem świata. Mogą znaleźć się w tym miejscu, gdzie byli ich poprzednicy, bo mają taką ” genealogiczną” pamięć. Oni to już nie debiutanci, tylko spadkobiercy wielkich zwycięstw, a to już zupełnie inna motywacja – mówiła sportsmenka Aleksandra Hierasimienia.
”Niech Rosja idzie za Białorusią na Zachód”
Pływaczce zadano także pytanie o to, jaki wybor geopolityczny powinna uczynić Białoruś, i czy bliżej jej do Europy, czy też do Rosji. - Oczywiście, do Europy. My stamtąd pochodzimy, w sensie mentalności. Niech Rosja tam podąża za nami, nie zaszkodzą jej akceptowane powszechnie wartości cywilizowanego świata. Mam na myśli m.in. prawo Dimy Jakowlewa. Na ten temat mogę dużo mówić, jako osoba uczuciowa i znająca dzieci-inwalidów nie tylko ze słyszenia. Interesuje mnie jedno – jak owi posłowie, którzy jednym naciśnięciem guzika pozbawili nadziei tysiące rosyjskich dzieci, będą mogli spojrzeć w oczy swoim dzieciom. W ogóle po co ich dzieci uznają za pożyteczną edukację w USA? A tym dzieciom, które nie mogą się bronić nie daje się nawet maleńkiej szansy na drugie życie? – pytała Hierasimienia.
Posłowie rosyjskiej Dumy uchwalili zakaz adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów w odpowiedzi na amerykański akt Magnickiego,  ustawę o zakazie wjazdu do USA dla osób łamiących prawa człowieka. Do Stanów Zjednoczonych wyjeżdżały m.in. dzieci ciężko chore, takie, których w Rosji prawdopodobnie nie podjąłby się wychowywać nikt.
Karta 97/Pressbal.by/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenki nie wpuszczą na olimpiadę

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 10:40
Komitet organizacyjny olimpiady w Londynie odmówił akredytacji Aleksandrowi Łukaszence. Jest on nie tylko przywódcą kraju, ale jednocześnie prezydentem białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MKOl: Łukaszenka jest na czarnej liście

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 00:20
Przewodniczący Jacques Rogge powiedział mediom przed otwarciem igrzysk, że Aleksander Łukaszenka ma zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i Komitet szanuje tę decyzję.
rozwiń zwiń