Raport Białoruś

Według władz na Białorusi prawie nie ma bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 10:00
Według oficjalnych statystyk, na Białorusi jest rekordowo niskie bezrobocie. Innego zdania są niezależni eksperci - tu pojawiają się szacunki 24 procent. Zasiłek dla bezrobotnych wynosi około 50 zł.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): oficjalne dane na temat bezrobocia na Białorusi
Według władz na Białorusi prawie nie ma bezrobocia
Foto: Glow Images/East News

 Według danych urzędu statystycznego, w lutym pracy nie miało 0,6 procenta czynnej zawodowo ludności.

Tymczasem niezależni eksperci szacują, że realne bezrobocie na Białorusi jest znacznie wyższe, niż podają oficjalne statystyki.

Instytut Gallupa jest zdania, że ten niski oficjalny wskaźnik nie odzwierciedla rzeczywistości, gdyż proces rejestracji bezrobotnego jest na Białorusi dość skomplikowany i wymaga, by osoba ubiegająca się o zasiłek wykonywała "prace społeczne". Gallup szacuje, że pod koniec 2011 r. bezrobocie na Białorusi wynosiło 24 proc., jeśli uwzględnić osoby zatrudnione na niepełny etat, a pragnące pracować więcej.

Eksperci Banku Światowego podkreślili zaś w wydanym w połowie ubiegłego roku dokumencie, że Białorusi udaje się utrzymać niskie bezrobocie kosztem zachowania etatów w sektorze państwowym, podczas gdy bezrobocie realne jest ponad 6-krotnie wyższe.
Ich zdaniem polityka władz doprowadziła do powstania zbytecznych etatów w przedsiębiorstwach państwowych oraz do tego, że kwalifikacje zatrudnianych pracowników nie odpowiadają przedstawionym przez pracodawcę kryteriom.
- Sądząc z analizy ekonometrycznej, zbędna liczebność (pracowników) w przedsiębiorstwach państwowych wynosi średnio około 10 proc. Gdyby całkowicie zlikwidować zbędny stan osobowy, bieżący poziom bezrobocia wzrośnie do 4,2 proc. - napisali eksperci.

Zasiłek około 50 złotych

Opozycyjny dziennik „Narodnaja Wola” sugeruje, że tak niskie oficjalne bezrobocie może być związane z wyjątkowo niskim zasiłkiem dla bezrobotnych. To nieco ponad 143 tysięcy rubli, czyli równowartość około 50 złotych. Gazeta zauważa, że "za takie pieniądze nie można przeżyć nawet tygodnia”.
Taka sytuacja jest jednak wygodna dla państwa - analizuje dziennik. Z jednej strony nikt nie pójdzie rejestrować się jako bezrobotny, by otrzymać tak niski zasiłek. Z drugiej strony można wmawiać innym, że Białoruś jest cywilizowanym krajem, bo państwo nie skazuje bezrobotnych na śmierć głodową, tylko daje im zasiłki.

IAR/PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka: na Białorusi każdy może mówić co chce, w domu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:38
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że trzeba wprowadzić dyscyplinę w pracy - jak w ZSRR za Andropowa. A po pracy - zaznaczył - każdy ma prawo mówić w domu, co chce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś najnieszczęśliwszym krajem na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2011 22:19
Białoruś uzyskała status najbardziej nieszczęśliwego państwa na świecie - informuje portal "Marketing.by". Wyparła z tego miejsca Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad USA: Białorusi grozi kolejny kryzys

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 15:00
W 2013 roku Białorusi grozy nowy kryzys – głosi raport amerykańskiego wywiadu, dotyczący globalnych zagrożeń. W opracowaniu zaznaczono, że w ostrym kryzysie 2011/2012 roku pomocną dłoń wyciągnęła do Mińska Rosja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: nie ma alternatywy dla integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 21:00
Partnerstwo Rosji i Białorusi stało się lokomotywą procesów integracyjnych na obszarze całego obszaru postradzieckiego – mówił Aleksander Łukaszenka na posiedzeniu rady państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Władimir Putin mówił o stworzeniu w 2015 roku Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
rozwiń zwiń