Raport Białoruś

Żona Bialackiego krytykuje wysłannika europarlamentu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 13:44
Natalia Pinczuk jest zdziwiona słowami Justasa Paleckisa, wiceprzewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego na Białoruś. Europoseł stwierdził, że być może nie trzeba naciskać na pełną rehabilitację więźniów politycznych.
Natalia Pinczuk podczas procesu Alesia Bialackiego
Natalia Pinczuk podczas procesu Alesia BialackiegoFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

-  Jego oświaczenie o możliwości wyzwolenia więźniów politycznych jest interesujące, ale raczej nie wzbudza w nas nadziei. Zdzwiły mnie za to słowa Paleckisa o tym, że nie powinniśmy być może nalegać na ich zupełną rehabilitację. Justas Paleckis w tej opinii bazował na rzekomych przekonaniach części opozycji, która podobno opowiada się przeciw walce o pełną rehabilitację więźniów – powiedziała Natalia Pinczuk, żona Alesia Bialackiego portalowi Karta 97.

Natalia Pinczuk uważa, że Paleckis powinien określić, czy taka opinia to jego prywatne zdanie. – Chcę wiedzieć, czy Paleckis stara się odejść od pryncypialnego stanowiska UE, chowając się za opiniami innych czy też taki punkt widzenia rzeczywiście występuje. Jeśli tak, chciałabym wiedzieć, kto spośród opozycji występuje przeciw rehabilitacji więźniów, byłych i obecnych. I nie tylko ja chciałabym to wiedzieć – powiedziała żona Alesia Bialackiego.

Litewski eurodeputowany Justas Paleckis był w Mińsku 18-21 marca, by przygotować raport na sesję plenarną Parlamentu Europejskiego. Jak pisze Karta 97, jego rozmowy z władzami białoruskimi były krytykowane i przez opozycję, i przez krewnych białoruskich więźniów politycznych.

Paleckis mówił Radiu Swaboda, że Mińsk gotów jest uwolnić więźniów politycznych. Jak mówił, podnosił tę kwestię podczas wszystkich spotkań z białoruskimi urzędnikami. – W moim rozumieniu Mińsk odszedł od nieprzejednanej pozycji w tej sprawie i chce rozwiązać problem. Moim zdaniem jest to możliwe. Wciąż trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi – cytują Paleckisa media. Stwierdził też, że w rozmowach z opozycją i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego słyszał różne opinie na temat pełnej rehabilitacji więźniów, według niektórych to nierealne, według innych to powinność, stąd sprawę trzeba przemyśleć.

Paleckis podczas swojej wizyty w Mińśku rozmawiał m.in. z wiceminister SZ Aleną Kupczyną.

agkm/Karta 97

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

900 złotych kary za zdjęcie Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 16:33
Siarhiej Małaszenka, białoruski opozycjonista z Nowopołocka, został ukarany grzwyną w wysokości 2,5 mln rubli białoruskich (900 zł). Powód: sfotografował się z fotografią Alesia Bialackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Alesia Bialackiego: przesłanie zza krat

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 22:30
W Mińsku została zaprezentowana książka Alesia Bialackiego "Oświeceni białoruskością". Zawiera ona artykuły literackie i eseje, które napisał Bialacki. Część tekstów przesłał z więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki za kratami. Brak o nim informacji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 07:47
Aleś Bialacki, więzień reżimu Aleksandra Łukaszenki spędza Dzień Wolności w więzieniu. – Nie ma informacji o jego zdrowiu, zakazano widzeń. Zobaczę go dopiero w sierpniu – mówi żona białoruskiego obrońcy praw człowieka Natalia Pinczuk.
rozwiń zwiń