Raport Białoruś

Białoruś: całą energię atomową skupi państwo

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 10:20
Energię, którą wyprodukuje pierwsza białoruska elektrownia atomowa w Ostrowcu, będzie od niej kupować białoruska firma państwowa - powiedział wicepremier energetyki Białorusi Michaił Michadziuk.
Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowaFoto: Glow Images/East News

-  Elektrownia będzie pracować na okrągło, a całą energię będzie od niej kupować Państwowe Zjednoczenie Produkcyjne Biełenergo, które z kolei będzie ją rozdysponowywać klientom - oświadczył Michadziuk na marginesie konferencji poświęconej rozwojowi energetyki atomowej na Białorusi, która rozpoczęła się we wtorek w Mińsku. Jak zaznaczył, elektrownia będzie pracować na potrzeby białoruskiej gospodarki.

Pytany o ewentualność eksportu produkowanej w Ostrowcu energii, odparł: "Eksport to rynek. Jeśli będzie nisza na rynku, jeżeli okażemy się konkurencyjni, to czemu nie. Ale byłby to eksport nie z tej konkretnej elektrowni, lecz z białoruskiego systemu energetycznego jako całości. W konkursie na rynku zagranicznym będzie uczestniczyć Biełenergo".

Operatorem elektrowni w Ostrowcu (biał. Astrawiec), ok. 250 km na północny wschód od Grodna przy granicy z Litwą, będzie utworzona przez stronę białoruską dyrekcja elektrowni, która pełni rolę zleceniodawcy w kompletowaniu urządzeń i wyposażenia. Michadziuk powiedział, że już rekrutuje ona personel.

Na placu budowy elektrowni w zeszłym roku rozpoczęto prace przygotowawcze, ale położenie fundamentów dopiero nastąpi.

Budowa w 90 proc. jest pokrywana z kredytu otrzymanego od Rosji, a w pozostałej części ze środków Białorusi. Pytany o wysokość kosztów, Michadziuk odparł, że to informacja do "użytku służbowego". Wcześniej media informowały, że będzie to ponad 9 mld dolarów.

Nadzór nad budową elektrowni koordynuje białoruskie Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych - powiedział  wicenaczelnik Departamentu ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego i Radiacyjnego resortu Leanid Rydleuski. - W strukturze Ministerstwa są Departamenty ds. Bezpieczeństwa Nuklearnego i Radiacyjnego oraz Bezpieczeństwa Technicznego w Przemyśle, a także specjaliści od bezpieczeństwa przeciwpożarowego - podkreślił, dodając, że nad bezpieczeństwem elektrowni będą także czuwać inne resorty.

Jak zapewnił, na Białorusi są specjaliści od bezpieczeństwa atomowego, którzy pracowali m.in. w mińskim instytucie badań energetycznych i jądrowych "Sosny". Zaznaczył, że już po uruchomieniu elektrowni będzie w niej na stałe pracował 7-osobowy zespół specjalistów, który ma przez cały czas kontrolować różne aspekty bezpieczeństwa w obiekcie. - Wszyscy będą pod nadzorem naszych inspektorów. Już ich przygotowujemy do pracy - dodał.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Mińsku szef państwowej inspekcji ekologicznej Alaksandr Andrejeu powiedział, że w ciągu dwóch miesięcy mają być zakończone konsultacje z Litwą dotyczące "szeregu pytań" na temat elektrowni. – Specjaliści(…) szykują na nie odpowiedzi, które w najbliższym czasie zostaną przesłane stronie litewskiej. Mam nadzieję, że potem przeprowadzimy spotkanie ekspertów obu państw, by zakończyć procedurę - oznajmił.

Dodał, że główne zastrzeżenia strony litewskiej to uzasadnienie wyboru miejsca pod budowę oraz możliwy wpływ radiacyjny na ludność Litwy.

Elektrownia atomowa w Ostrowcu będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 r.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeciw elektrowni atomowej: projekt w pośpiechu, jak w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 11:38
Białoruska Kampania Antyjądrowa w liście otwartym pisze, że należy wyciągnąć lekcję z wydarzenia w Japonii i przyznać, że nie ma bezpiecznych elektrowni atomowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa nie chce białoruskiej elektrowni atomowej 50 km od Wilna

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 00:21
Litwa nie popiera planów Białorusi dotyczących budowy siłowni atomowej. Krytycznie ocenia przygotowany przez nią raport z oceną oddziaływania przyszłej elektrowni atomowej na środowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja ma zakaz demonstracji w rocznicę Czarnobyla

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 15:35
Władze Mińska zabroniły pochodu "Czarnobylski Szlak" przeprowadzanego tradycyjnie przez opozycję w rocznicę katastrofy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie elektrownia jądrowa na Białorusi - podpisano kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 13:21
Umowę podpisały rosyjska kompania "Atomstrojeksport" i białoruska "Dyrekcja Budowy Elektrowni Atomowej".
rozwiń zwiń