Raport Białoruś

Opozycja ma zakaz demonstracji w rocznicę Czarnobyla

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 15:35
Władze Mińska zabroniły pochodu "Czarnobylski Szlak" przeprowadzanego tradycyjnie przez opozycję w rocznicę katastrofy.
Audio
Biało-czerwono-biała flaga niepodległej Białorusi. Aleksander Łukaszenka zmienił symbole narodowe w 1994 roku, przywracając barwy wprowadzone przez bolszewików, zieloną i czerwoną
Biało-czerwono-biała flaga niepodległej Białorusi. Aleksander Łukaszenka zmienił symbole narodowe w 1994 roku, przywracając barwy wprowadzone przez bolszewików, zieloną i czerwonąFoto: PolskieRadio.pl

Organizatorzy demonstracji chcieli zebrać się 26 kwietnia na położonym przy stacji metra placu przy Akademii Nauk o godz. 17.45 i po 45 minutach przejść ku prawosławnej Kaplicy Czarnobylskiej, gdzie miał się odbyć mityng.

Władze Mińska nie zgodziły się zgromadzenie koło akademii i zabroniły pochodu. Zaproponowały przeprowadzenie mityngu w położonym dalej od centrum parku Przyjaźni Narodów przy Placu Bangalore, w godzinach od 18 do 20. 

Jury Chadyka, jeden z organizatorów akcji powiedział Polskiemu Radiu, że swą odmowę władze uzasadniają tym, że demonstracja miała odbyć się przed siedzibą Akademii Nauk, czyli zbyt blisko stacji metra i budynków administracyjnych. Profesor Chadyka zwrócił przy tym uwagę, że manifestacje w latach ubiegłych rozpoczynały się właśnie w tym miejscu i nikomu to wtedy nie przeszkadzało. Polityk powiedział, że opozycja zorganizuje więc tego dnia tylko wiec.

 - Przed społeczeństwem stoi szereg istotnych problemów. Chodzi między innymi o budowę elektrowni atomowej na Białorusi. Nie ma żadnych gwarancji, że będzie ona bezpieczna - powiedział opozycjonista.

Według niektórych ocen, terytorium Białorusi zostało najbardziej napromieniowane w wyniku wybuchu Czarnobyla. Opozycja od 1988 roku organizuje demonstracje upamiętniające to tragiczne wydarzenie.

Pochód "Czarnobylski Szlak" opozycja organizowała w Mińsku corocznie od 1988 roku.
W ostatnich latach pochód odbywał się w miejscu, które i w tym roku postulowali organizatorzy. Jak przypomniał Sadouski, w minionym roku nie było problemów ze zbiórką przy Akademii Nauk.

IAR, PAP, agkm

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa nie chce białoruskiej elektrowni atomowej 50 km od Wilna

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 00:21
Litwa nie popiera planów Białorusi dotyczących budowy siłowni atomowej. Krytycznie ocenia przygotowany przez nią raport z oceną oddziaływania przyszłej elektrowni atomowej na środowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat po katastrofie. Opozycja zapowiada "czarnobylski szlak"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 20:09
Białoruska opozycja powołała komitet organizacyjny "czarnobylskiego szlaku", czyli corocznej demonstracji mającej upamiętnić tragedię w radzieckiej siłowni jądrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja ostrzeżona – za wypowiedzi o zamachu (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 01:22
Trzy bardzo znane osoby ze środowiska opozycji zostały ostrzeżenia od śledczych. To Aleksander Milinkiewicz, były kandydat na prezydenta, znany dziennikarz Aleksander Starykiewicz i b. oficer KGB Walery Kostka – mówi w rozmowie z Raportem Białoruś Aleś Karnijenka, współpracownik Biełsatu.
rozwiń zwiń