Raport Białoruś

Łukaszenka chciałby drugiej elektrowni atomowej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 19:00
Aleksander Łukaszenka ubolewał, że nie ma środków na kolejną elektrownię. Prognozuje, że kraje UE będą kupować białoruski i rosyjski prąd, bo nie udaje im się zbudować własnych siłowni.
Plac budowy w Ostrowcu
Plac budowy w OstrowcuFoto: BIEŁSAT

Aleksander Łukaszenka wyraził opinię, że jeśli kraj miałby odpowiednie środki finansowe, należałoby wybudować drugą elektrownię atomową. Ubolewał, że nie ma ani pieniędzy, ani chętnego kredytodawcy dla tego przedsięwzięcia.

Na spotkaniu ze studentami i kadrą naukową Państwowego Uniwersytetu Rolniczo-Technicznego (BGATU) Łukaszenka stwierdził, że "nasza elektrownia atomowa i rosyjska elektrownia atomowa w Kaliningradzie stoją w gardle zarówno Unii Europejskiej, jak i państwom nadbałtyckim".
- Mają opóźnienia, nie udaje im się zbudować swojej elektrowni atomowej, nie są dla nas już konkurencją i dojdzie do tego, że będą kupować nasz i rosyjski prąd - dodał białoruski prezydent.
W jego ocenie "rozgrywa się konkurencyjna walka i nasza piąta kolumna jest nastawiana do boju przeciwko budowie rodzimej elektrowni atomowej".
Podkreślił, że dzięki uruchomieniu elektrowni atomowej Białoruś może zaoszczędzić ok. 5 mld m sześciennych gazu ziemnego.

Elektorwnia w Ostrowcu
Pierwsza elektrownia atomowa na Białorusi będzie budowana w Ostrowcu, ok. 250 km na północny wschód od Grodna przy granicy z Litwą. W ubiegłym roku rozpoczęto prace przygotowawcze, ale położenie fundamentów dopiero nastąpi.
Budowa w 90 proc. jest pokrywana z kredytu otrzymanego od Rosji, a w pozostałej części ze środków Białorusi.
Elektrownia będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 r.
Litwa ma zastrzeżenia co do budowy elektrowni atomowej na Białorusi. Przede wszystkim chodzi o uzasadnienie wyboru miejsca pod budowę oraz możliwy wpływ radiacyjny na ludność Litwy

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeciw elektrowni atomowej: projekt w pośpiechu, jak w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 11:38
Białoruska Kampania Antyjądrowa w liście otwartym pisze, że należy wyciągnąć lekcję z wydarzenia w Japonii i przyznać, że nie ma bezpiecznych elektrowni atomowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa nie chce białoruskiej elektrowni atomowej 50 km od Wilna

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 00:21
Litwa nie popiera planów Białorusi dotyczących budowy siłowni atomowej. Krytycznie ocenia przygotowany przez nią raport z oceną oddziaływania przyszłej elektrowni atomowej na środowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja ma zakaz demonstracji w rocznicę Czarnobyla

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 15:35
Władze Mińska zabroniły pochodu "Czarnobylski Szlak" przeprowadzanego tradycyjnie przez opozycję w rocznicę katastrofy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie elektrownia jądrowa na Białorusi - podpisano kontrakt

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 13:21
Umowę podpisały rosyjska kompania "Atomstrojeksport" i białoruska "Dyrekcja Budowy Elektrowni Atomowej".
rozwiń zwiń