Raport Białoruś

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): o manewrach Zapad 2013
Wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie w 2011 roku, Tarcza Związku
Wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie w 2011 roku, Tarcza ZwiązkuFoto: structure.mil.ru

Wiceminister obrony Białorusi Generał Piotr Cichanouski, w wywiadzie dla mińskiej wojskowej gazety "Biełaruskaja Wojennaja Gazieta. Wo Slawu Rodinu” powiedział, że manewry prowadzone będą na wszystkich białoruskich poligonach, również pod Brześciem , a więc blisko polskiej granicy. Zadaniem ćwiczeń ma być przede wszystkim "sprawdzenie funkcjonowania wspólnego systemu obrony państwa związkowego" Białorusi i Rosji.

Generał Cichanouski zapewnił, że manewry będą miały charakter obronny. Nie ujawnił jednak szczegółów. Stwierdził jedynie, że liczba żołnierzy biorących w nich udział oraz czołgów, bojowych pojazdów opancerzonych, artylerii i samolotów nie będzie wymagała obecności obserwatorów międzynarodowych. Nie stwierdził jednak jednoznacznie czy oserwatorzy będą obecni.
Zapowiedź na wrzesień wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych wzbudziła zaniepokojenie przywódców sąsiednich państw.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sikorski: manewry Rosji i Białorusi traktujemy poważnie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 15:00
Wojsko zawsze przygotowuje się na najgorsze scenariusze i je ćwiczy. My też to robimy – powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, pytany o opinię jednego z byłych szefów resortu obrony, który ocenia, że Białoruś i Rosja "otwarcie przygotowują się do ewentualnej wojny z Polską".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń