Raport Białoruś

Wyślij pocztówki białoruskim więźniom politycznym!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 23:00
Organizatorzy kampanii zachęcają do wysyłania więźniom pocztówek i listów ze słowami wsparcia. Do kampanii przyłączył się szef Parlamentu Europejskiego, który napisał artykuł o jednym z więźniów reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): kampania solidarności z więźniami politycznymi
Wyślij pocztówki białoruskim więźniom politycznym
Foto: Salidarnasc.org

Informacyjna kampania solidarności z więźniami politycznymi została w poniedziałek zainaugurowana przez społeczny komitet pomocy represjonowanym "Solidarność" (salidarnasc.org).

Napisz do więźniów białoruskich: adresy uwięzionych na stronie organizacji Wiasna >>>

Adresy więźniów politycznych: wersja w języku angielskim >>>

Przez dziewięć najbliższych tygodni na stronie internetowej salidarnasc.org będzie można przeczytać informacje o dziewięciu spośród białoruskich więźniach politycznych: ich biografie, wypowiedzi współpracowników oraz słowa wsparcia z Białorusi i zagranicy. Każdy tydzień będzie poświęcony kolejnemu więźniowi.

Pierwszy tydzień kampanii jest poświęcony byłemu kandydatowi na prezydenta z 2010 r. Mikole Statkiewiczowi, który znajduje się obecnie w więzieniu w Mohylewie. Statkiewicz odbywa wyrok 6 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za "organizację masowych zamieszek" podczas demonstracji opozycji w Mińsku w wieczór wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 roku.

Maryna Adamowicz, żona Statkiewicza mówi, że listy przysyłane więźniom politycznym są bardzo ważne. - To jest mocny sygnał dla administracji więziennej, że ludzie pamiętają o nich. To także sygnał dla władz - dodaje.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz napisał artykuł poświęcony Statkiewiczowi i zostanie on zamieszczony na stronie kampanii.

Kampania skończy się pod koniec sierpnia, gdy na wolność ma wyjść lider opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz.

Więźniowie polityczni na Białorusi

Wśród dziewięciu więźniów politycznych, którym będzie poświęcona kampania, są: szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki czy Pawał Siewiaryniec, który w 2010 r. był szefem kampanii wyborczej opozycyjnego kandydata na prezydenta Witala Rymaszeuskiego, szefa Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji.
"Wiasna" za więźniów politycznych na Białorusi uważa 11 osób. Zalicza do nich również Jauhena Waśkowicza i Arcioma Prakapienkę, którzy zostali skazani na siedem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za próbę podpalenia budynku KGB w Bobrujsku. Obrońcy praw człowieka argumentują, że wprawdzie dopuścili się oni wykroczenia, ale otrzymali wyroki niewspółmierne do popełnionego czynu

Pocztówki: ”Wolnemu – wolność”

W ramach kampanii, Na Białorusi w biurach niezależnych mediów i organizacji pozarządowych oraz opozycyjnych partii będzie można kupić specjalnie pocztówki i wysłać więźniom politycznym.

- Nie możemy wydrukować przeznaczonej do wysłania do więzienia pocztówki z napisem ”Niech żyje Białoruś!” czy z (historyczną) biało-czerwono-białą flagą. Dlatego designerzy specjalnie zrobili projekty o głębokim znaczeniu symbolicznym, na których pokazano, że nasi przyjaciele i koledzy znajdujący się teraz za kratami są absolutnie wolni niezależnie od tego, gdzie są" - powiedziała szefowa komitetu "Solidarność" Ina Kulej.

Na pocztówkach umieszczono hasło "Wolnemu - wolność", co według Kulej oznacza nie tylko, że więźniowie polityczni są wewnętrznie wolni, ale też że są oczekiwani na wolności.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polska otwiera Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 07:23
To spłacenie długu, który zaciągnęliśmy, gdy nam pomagano w latach 70. i 80 – mówił o funduszu powstałym z polskiej inicjatywy Radosław Sikorski. Szef MSZ wystąpił z pomysłem jego stworzenia, po tym gdy Aleksander Łukaszenka brutalnie stłumił protesty na Białorusi po sfałszowanych wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sytuacja praw człowieka na Białorusi jest nadal zła"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 09:00
Na Białorusi nadal są więźniowie polityczni, nie można zarejestrować niezależnych organizacji, prawo praktycznie uniemożliwia organizację niezależnych zgromadzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: trzeci w tym roku wyrok śmierci

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 13:23
Białoruski sąd skazał w piątek na karę śmierci przez rozstrzelanie 25-letniego mężczyznę, którego sędziowie uznali za winnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.
rozwiń zwiń